AMD Navi przetestowane? Tajemnicze GPU w popularnym benchmarku

AMD Navi przetestowane? Tajemnicze GPU w popularnym benchmarku

AMD obiecało, że jeszcze w tym roku doczekamy się premiery nowych GPU bazujących na architekturze Navi. Wciąż nie wiemy jednak, czego możemy spodziewać się po tych układach graficznych w zakresie wydajności, ale w benchmarku CompuBench pojawił się bardzo interesujący wpis, który rzucać może nieco światła na tę sprawę. Dotyczy on bowiem przetestowanego urządzenia oznaczonego jako „66AF: F1” i wygląda na to, że możemy mieć tu do czynienia z GPU Navi, tym bardziej, że to konkretne id nie zostało dotychczas ujawnione. Niemniej jednak, warto podchodzić do tych rewelacji z dystansem, ponieważ możemy mieć do czynienia ze sprzętem bazującym na architekturze Navi, ale równie dobrze może okazać się on czymś zgoła odmiennym i dopóki nie otrzymamy jakiegoś konkretniejszego potwierdzenia, warto podchodzić do tych informacji jak do typowej plotki. Tak czy inaczej, zapowiada się ciekawie.

W benchmarku CompuBench pojawił się bardzo interesujący wpis, który dotyczy urządzenia oznaczonego jako „66AF: F1” i wygląda na to, że możemy mieć tu do czynienia z GPU Navi.

Przetestowane GPU wyposażone zostało w 20 jednostek wykonawczych (CU), co dawałoby 1280 procesorów strumieniowych, przy założeniu, że AMD zachowa 64 shadery na CU (oraz układ rzeczywiście posiada 20 takowych, ponieważ CompuBench nie słynie z najdokładniejszego raportowania CU). Warto podkreślić, że w przypadku tego benchmarku istotne jest, by porównywać wyniki w ramach tego samego systemu operacyjnego i AP, ponieważ te potrafią mocno się różnić w innym scenariuszu. I tak, w teście dotyczącym czystej wydajności graficznej, domniemane Navi uzyskuje zdecydowanie wyższy wynik niż Radeon RX 580 i mocno zbliża się nawet do Radeona RX Vega 56. W teście obliczeniowym karta wypadła jednak bardzo podobnie do Radeon RX 580, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ nowa architektura skrojona ma być w maksymalnym wymiarze pod wydajność graficzną i do gamingu, a nie do bardziej profesjonalnych zastosowań. Potwierdzają to umowy z Microsoftem i Sony, którzy wykorzystać mają tę technologię w swoich przyszłych konsolach.

Jeśli porównamy „66AF: F1” z Radeon RX Vega 64, wydajność obliczeniowa karty z rodziny Vega jest niemal dwukrotnie wyższa niż Navi, w której jednak uzyskujemy zbliżone rezultaty w niektórych testach, intensywnych pod względem grafiki i przepustowości. Sugerować może to, że AMD postawi na pamięci HBM2 nawet w przypadku mainstreamowych kart, ale to tylko spekulacje, ponieważ wynikać może to także z postawienia na GDDR6, które także potrafi dostarczyć bardzo dobre wyniki w tym zakresie, a jest tańsze w implementacji. Tak naprawdę jedynym pewnikiem, jeśli chodzi o Navi, jest to, że to produkowane będzie w 7 nm przez TSMC. Niemniej, wraz ze zbliżaniem się do premiery nowych kart graficznych AMD, powinniśmy uzyskiwać coraz więcej informacji na ich temat. Ostatnie przecieki przynoszą sprzeczne informacje na temat spodziewanej daty debiutu, sugerując, że mogą trafić do sklepów już w lipcu, ale także, że przyjdzie nam poczekać do jesieni. Jak będzie w rzeczywistości? Czas pokaże.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Navi przetestowane? Tajemnicze GPU w popularnym benchmarku

 0