AMD nie naprawi problemów z grami DX9 na nowych sterownikach - AKTUALIZACJA

AMD nie naprawi problemów z grami DX9 na nowych sterownikach - AKTUALIZACJA

Problemy z nowymi sterownikami nie są niczym niezwykłym, ale przeważnie po ich ujawnieniu możemy liczyć na szybkie wypuszczenie stosownej poprawki, tymczasem podejście AMD dla wielu osób może wydać się rozczarowujące.

W ubiegłym miesiącu czerwona ekipa wypuściła dużą, coroczną aktualizację swoich sterowników graficznych. Te nazywają się Radeon Software Adrenalin Edition i przynoszą wiele nowych, ciekawych funkcjonalności, jak nakładka Overlay pozwalająca nam na zarządzanie wybranymi ustawieniami z poziomu gry lub pulpitu, w tym monitorowanie wydajności czy zmianę opcji Radeon FreeSync, Radeon Chill, Frame Rate Target Control oraz Display Color. Niestety przy okazji sterowniki wprowadziły problem z obsługą części starszych gier bazujących jeszcze na API DirectX 9. Gracze dość szybko podnieśli temat na wszelkiego rodzaju kanałach, w tym na Reddicie, a AMD postanowiło się ustosunkować do sprawy na oficjalnym forum pomocy technicznej i odpowiedź firmy zdecydowanie nie usatysfakcjonowała rozczarowanych użytkowników Radeonów.

Problemy z nowymi sterownikami nie są niczym zaskakującym, ale brak chęci ich naprawienia przez producenta jest mocno rozczarowujące

Jeden z inżynierów AMD stwierdził bowiem, że raczej nie naprawią tego problemu. Pracujący dla Czerwonych ray_m stwierdził wprost, że  "wydaje się mało prawdopodobne, by poświęcili zasoby inżynierów tej kwestii, która najpewniej związana jest z przestarzałymi modułami API". Wśród gier, które mają kłopoty ze wsparciem przez najnowsze sterowniki AMD zidentyfikowano już takie tytuły, jak: Command & Conquer Tiberium Wars, Command & Conquer 3 Kane’s Wrath, Command & Conquer Red Alert 3, Command & Conquer 4 Tiberian Twilight, Battle for Middle Earth 1-2 i Wiedźmin - Edycja Rozszerzona. Nie da się ukryć, że mówimy tu o starszych produkcjach, ale nie zmienia to faktu, że AMD powinno przynajmniej postarać się naprawić problem, tym bardziej, że konkurent nie ma większych problemów z obsługą gier DX9 na swoich kartach graficznych, a poza tym te bez problemu uruchamiały się przecież na poprzedniej wersji  Radeon Software.

Aktualizacja

Najwyraźniej AMD wystraszyło się internetowego linczu, ponieważ szybko postanowiło sprostować informację podaną przez jednego ze swoich pracowników, obiecując, że jednak wypuści łatkę dla sterowników Radeon Software Adrenalin Edition. Sprawę skomentował na Twitterze Terry Makedon, czyli osoba zarządzająca zespołem odpowiedzialnym za sterowniki graficzne firmy, który napisał, że doniesienia jakoby AMD miało nie naprawić problemu ze wsparciem dla gier DX9 w nowych sterownikach są absolutnie nieprawdziwe. Co więcej, producent zidentyfikował już problem i zamierza szybko wypuścić stosowny patch. Kiedy to nastąpi? Jak na razie nie wiadomo. Tak czy inaczej, takie tytuły jak C&C, Witcher, BfME mają ponownie działać na kartach Radeon, co uznać trzeba za pozytywną wiadomość. Cała sytuacja pokazuje zaś siłę mediów, bo gdyby nie zrobiło się głośno o tej sprawie, raczej nie można byłoby liczyć na tak szybką reakcję AMD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD nie naprawi problemów z grami DX9 na nowych sterownikach - AKTUALIZACJA

 0