AMD obiecuje długie wsparcie nowego socketu sTRX4

AMD obiecuje długie wsparcie nowego socketu sTRX4

Wraz z nadejściem 3. generacji procesorów Threadripper, AMD wprowadza nowy socket sTRX4, jednocześnie obiecując długoterminowe wsparcie dla tej podstawki. Jest to dobra wiadomość, bo jak wiadomo nie ma tu wzajemnej kompatybilności z poprzednią generacją płyt sTR4, które obsługiwały pierwszą i drugą serię Threadripperów. Procesory Ryzen Threadripper trzeciej generacji zostały ujawnione zeszłym tygodniu. W piątek AMD zamieściło wideo na temat należących do segmentów HEDT  układów Treadripper 3960X i 3970X, opartych o architekturę 7 nm Zen 2. Threadripper 3960X będzie miał 24 rdzenie / 48 wątków, podczas gdy Threadripper 3970X będzie oferował 32 rdzenie z 64 wątkami. 

AMD wprowadza nową podstawkę dla 3. generacji Threadripperów, jednocześnie obiecując, że nie zostanie ona szybko zastąpiona kolejną wersją.

Nowe procesory bazują na nowej platformie sTRX4, co oznacza, że ​​będą działać tylko na nowych płytach głównych TRX40. W przeciwieństwie do Ryzen AM4, Threadripper nie jest wstecznie kompatybilny z gniazdem sTR4 używanym w przypadku Threadripperów pierwszej i drugiej generacji. Mimo że gniazdo sTRX4 ma taką samą liczbę pinów (4096) co sTR4, są one niezgodne elektrycznie. Według AMD piny odpowiedzialne za zasilanie oraz dane mają zupełnie inny układ. Dlatego nie będzie można podłączyć Threadripperów trzeciej generacji do istniejących płyt  X399.

AMD pociesza jednak, że nowe gniazdo pozostanie z nami dość długo. "Są tu dwa zasadnicze powody" oświadczyło AMD w subreddicie r/AMD . "[Po pierwsze] chcieliśmy zwiększyć maksymalną wydajność procesorów AMD Ryzen Threadripper 3. generacji, a sTRX4 pomaga nam to zrobić. [Po drugie] zmiana gniazda również przygotowuje nas do przyszłego rozwoju i skalowalności platformy Threadripper, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej".

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD obiecuje długie wsparcie nowego socketu sTRX4

 0