AMD oferuje pomoc Nvidii i Intelowi we wprowadzeniu uniwersalnego Smart Access Memory

AMD oferuje pomoc Nvidii i Intelowi we wprowadzeniu uniwersalnego Smart Access Memory

Smart Access Memory, w skrócie SAM, to ciekawy sposób AMD na przyspieszenie sprzętu, który wykorzystuje funkcję PCI Express o nazwie Base Address Register. Jak dotąd tylko AMD używa tej opcji w swoich kartach graficznych Radeon RX 6000, aby zaoferować nieco darmowej wydajności. SAM pozwala procesorowi przesyłać informacje bezpośrednio do całego bufora pamięci wideo, a nie tylko niewielkiej jego części. Rezultatem jest około 5-10% poprawa wydajności w zależności od tytułu. Kiedy AMD ogłosiło Smart Access Memory w swoich najnowszych procesorach graficznych, technologia była reklamowana w sposób sugerujący, że SAM wymaga ścisłej współpracy między procesorem a GPU i działa tylko wtedy, gdy procesory graficzne AMD RX 6000 są sparowane z procesorami AMD Ryzen 5000. Możliwe jest jednak wprowadzenie uniwersalnego rozwiązania, co zauważa już konkurencja.

AMD jest chętne udzielić pomocy we wprowadzeniu uniwersalnego Smart Access Memory. Trwają rozmowy z Nvidią i Intelem.

Według konkurencji SAM może zostać wdrożone jako rozwiązanie uniwersalnie, o ile wszyscy producenci uzgodnią pewne standardy, ponieważ opiera się ono na funkcji PCI Express. Scott Herkelman z AMD wypowiedział się w kwestii wprowadzenia takiego standardu w wywiadzie dla PC World. 
Czy konkurenci będą musieli wprowadzić aktualizacje systemu BIOS dla całego ekosystemu produktów?
Myślę, że będziesz musiał ich zapytać. Uważam jednak, że będą musieli popracować nad własnymi sterownikami. Intel będzie musiał współpracować z producentami płyt głównych i pracować nad własnymi chipsetami. Myślę, że konkurencja ma sporo do zrobienia. Żeby było jasne, nasza grupa Radeon będzie współpracować z Intelem, aby wszystko przygotować. I wiem, że nasza grupa Ryzen będzie współpracować z Nvidią. 

Jak mówi Scott: Trwają już rozmowy. Jeśli są zainteresowani włączeniem tej funkcji na platformach AMD, nie zamierzamy ich powstrzymywać. Prawdę mówiąc, mam nadzieję, że tak będzie. W konsekwencji to klient wygrywa i tylko to się liczy. Jesteśmy po prostu firmą, która może zrobić to najszybciej, ponieważ jesteśmy jedyną firmą na świecie (w końcu) z układami GPU na takim poziomie i zaawansowanymi procesorami. Standaryzacja funkcji podobnej do SAM może mieć wpływ na sposób tworzenia gier. Chociaż ta funkcja nie wymaga wsparcia programistów, niektóre gry wykorzystują ją znacznie lepiej niż inne. Jeśli deweloperzy zechcą, przyszłe tytuły mogą być zaprojektowane tak, aby w jak największym stopniu wykorzystywać SAM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD oferuje pomoc Nvidii i Intelowi we wprowadzeniu uniwersalnego Smart Access Memory

 0