AMD oficjalnie zapowiada laptopowe procesory Ryzen 9 4900HS i Ryzen 9 4900H

AMD oficjalnie zapowiada laptopowe procesory Ryzen 9 4900HS i Ryzen 9 4900H

AMD dzięki architekturze Zen 2 bezsprzecznie zyskało przewagę nad Intelem w zakresie procesorów dedykowanych stacjom roboczym (Threadripper), a mocno daje się we znaki niebieskiej ekipie także w segmencie mainstreamowych stacjonarnych CPU. Niemniej jednak to gigant z Santa Clara wciąż dominuje na rynku mobilnych układów, w szczególności przeznaczonych do gamingowych laptopów, ale AMD zaprezentowało właśnie swoje nowe high-endowe modele, które mają szansę namieszać. Mowa tu o procesorach Ryzen 9 4900HS i 4900H, które dołączają do zapowiadanych w styczniu na targach CES układów APU z serii Ryzen 4000 (Zen 2). Nowe APU zadebiutują wkrótce w takich notebookach, jak ASUS ROG Zephyrus G14, dostarczając CPU wyposażone w 8 rdzeni i 16 wątków, których taktowanie wyniesie nawet 4,4 GHz w trybie Boost oraz 3,3 GHz bazowo przy współczynniku TDP 35/45 W (to właśnie TDP stanowi główną różnicę pomiędzy modelem H i HS). Całości dopełniać ma zaś 8-rdzeniowe GPU Vega pracujące z taktowaniem 1750 MHz.  

Ryzen 9 4900HS i 4900H oficjalnie dołączają do zapowiadanych w styczniu na targach CES układów APU z serii Ryzen 4000 (Zen 2).

Twórców wszelkiej maści treści ucieszy zapewne, że czasy rednerowania przez Ryzen 9 4900HS mają być krótsze niż w podobnie wycenionym procesorze Core i9-9880H i to przy niższym TDP (35 W vs 45 W). AMD obiecuje jednocześnie wysoką wydajność gamingową po sparowaniu swojego nowego APU z kartami pokroju GeForce RTX 2060 MaxQ. Co więcej, Czerwoni chwalą się, że wydajność na wat wzrosła dwukrotnie względem drugiej generacji APU Ryzen (12 nm), co wynika nie tylko z niższego procesu, ale i nowszej architektury. Ponadto nowe układy AMD potrafią wchodzić w stan uśpienia, by obniżyć pobór energii i wracać do pełnej mocy znacznie szybciej niż poprzednicy, a przy okazji zredukowano „karę” przejścia w inny stan pracy procesora. Platforma kontrolna producenta czuwać ma również nad tym, by efektywniej dystrybuować narzut pomiędzy CPU i GPU. W rezultacie laptopy wyposażone w procesory z serii Ryzen 4000H, takie jak ASUS ROG Zephyrus Z14 będą mogły zapewniać do 10 godzin odtwarzania wideo czy pozwolą na dłuższą rozgrywkę na baterii.

AMD obiecuje, że APU Ryzen 4000H zadebiutują na rynku jeszcze wiosną tego roku, tak więc z najbliższych tygodniach oczekiwać możemy pierwszych notebooków z tymi układami na pokładzie i ciekawi jesteśmy, jak wypadać będą one na tle podobnych produktów z CPU Intela. Warto będzie zwrócić uwagę nie tylko na wydajność, ale także cenę, ponieważ wiele osób liczy, że właśnie w tym aspekcie AMD zamierza powalczyć z konkurentem na rynku mobilnym, podobnie jak to ma miejsce z desktopowymi CPU. Niemniej jednak rozpowszechniająca się szybko pandemia koronawirusa może nieco pokrzyżować plany AMD i być może nastąpią tu jakieś opóźnienia.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD oficjalnie zapowiada laptopowe procesory Ryzen 9 4900HS i Ryzen 9 4900H

 0