AMD oficjalnie zapowiada procesory Ryzen 9 3900 i Ryzen 5 3500X

AMD oficjalnie zapowiada procesory Ryzen 9 3900 i Ryzen 5 3500X

Na początku lipca doczekaliśmy się premiery trzeciej generacji procesorów Ryzen, która szybko zawojowała rynek, zyskując uznanie w oczach branżowych ekspertów oraz konsumentów. Seria Ryzen 3000 obejmowała jednak dotychczas jedynie pięć modeli i tylko kwestią czasu było aż doczekamy się jej rozszerzenia o kolejne układy. Co prawda na listopad zaplanowano debiut flagowego, 16-rdzeniowego (32-wątkowego) CPU Ryzen 9 3950X, ale liczne przecieki docierające do nas w ostatnim czasie sugerowały, że to nie jedyne nowości od AMD i firma szykuje się do wypuszczenia przynajmniej jeszcze dwóch nowych procesorów. Plotki te okazały się prawdziwe, ponieważ czerwona ekipa właśnie oficjalnie zapowiedziała Ryzena 9 3900 oraz Ryzena 5 3500X. Z zakupem obu tych CPU może być jednak problem, ponieważ zarówno w jednym, jak i drugim przypadku jest tu pewien haczyk.

Plotki te okazały się prawdziwe, ponieważ czerwona ekipa właśnie oficjalnie zapowiedziała Ryzena 9 3900 oraz Ryzena 5 3500X.

Zacznijmy od Ryzena 9 3900, który jak nietrudno się domyślić jest bardzo podobny do modelu Ryzen 9 3900X, ale obniżono w nim zegary, co przełożyło się także na niższe TDP. O ile bowiem układ z literką „X” na końcu pochwalić może się TDP na poziomie 95 W i taktowaniem bazowym wynoszącym 3,8 GHz, które w trybie Boost wzrasta do 4,6 GHz, tak TDP w Ryzenie 9 3900 wynosi tylko 65 W, ale i częstotliwość taktowania jest wyraźnie niższa - 3,1 GHz bazowo i 4,3 GHz w trybie Boost. Niemniej jednak wydajność tego procesora wciąż może być bardzo wysoka, szczególnie jeśli ten będzie w stanie utrzymywać wysoką prędkość na wszystkich rdzeniach, co dzięki obniżonemu zapotrzebowaniu energetycznemu pozwolić może na dość szerokie wykorzystanie tego modelu. Tym bardziej, że poza tym nie odczujemy żadnych cięć i wciąż otrzymamy 70 MB pamięci cache L2+L3 (GameCache) czy wsparcie dla PCIe Gen 4.0. Niestety jednak procesor ten dostępny ma być tylko w gotowych zestawach od partnerów OEM i integratorów systemów, więc nie trafi on do tradycyjnej sprzedaży.          

Ryzen 5 3500X często pojawiał się w ostatnim czasie w przeciekach, a chińskie portale pokazywały nawet jego unboxing i testy wydajności. Co ciekawe, jest to pierwszy Ryzen 3000, który nie wspiera Simultaneous Multi-Threading, czyli wielowątkowości. Oznacza to, że otrzymujemy tu 6 rdzeni i tyle samo wątków. Jego bazowa częstotliwość taktowania to 3,6 GHz, w trybie Boost rozpędza się on do 4,1 GHz. Poza tym na pokładzie znajduje się 35 MB pamięci cache L2+L3 (GameCache). Wydaje się to ciekawa opcja dla osób poszukujących tańszego rozwiązania, które nie chcą jednak iść na tak duży kompromis jak Ryzen 3 3200G czy Ryzen 5 3400G i szukają czegoś z rodziny Zen 2 i wsparciem dla PCIe 4.0. Cena tego modelu może okazać się bardzo kusząca (AMD jeszcze jej nie ujawniło), ale tutaj zakup także będzie utrudniony z naszego punktu widzenia, ponieważ procesor ten skierowany jest jedynie na rynek chiński (przynajmniej na razie), więc trzeba posiłkować się jego importem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD oficjalnie zapowiada procesory Ryzen 9 3900 i Ryzen 5 3500X

 0