AMD po raz pierwszy od 5 lat wyprzedza NVIDIĘ w sprzedaży GPU

 AMD po raz pierwszy od 5 lat wyprzedza NVIDIĘ w sprzedaży GPU

Firma analityczna Jon Peddie Research opublikowała swój najnowszy raport za drugi kwartał tego roku, dotyczący rynku GPU. Największą niespodzianką jest tu fakt, że AMD w tym czasie dostarczyło więcej grafik niż NVIDIA, co jest pierwszym tego typu przypadkiem od pięciu lat, a na dodatek miało miejsce jeszcze przed premierą Navi. Wynika to faktu, że Czerwoni sprzedali w tym okresie niemal o 9,85% więcej GPU niż w pierwszym kwartale, a dla porównania Zieloni mogli pochwalić się niemal identycznym wynikiem w obu kwartałach. Trzeba jednak podkreślić, że dane JPR obejmują wszystkie typy desktopowych kart graficznych PC, nawet tych zintegrowanych z procesorami, co daje AMD sporą przewagę, ponieważ NVIDIA nie posiada takich produktów w swojej ofercie.

  AMD w drugim kwartale tego roku dostarczyło więcej grafik niż NVIDIA, co jest pierwszym tego typu przypadkiem od pięciu lat.

 AMD po raz pierwszy od 5 lat wyprzedza NVIDIĘ w sprzedaży GPU

Niemniej jednak, ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia, kiedy Radeon R9 290X był najwydajniejszą kartą graficzną na rynku i NVIDIA dopiero szykowała się do premiery Maxwelli (po ich debiucie producent GeForce’ów aż do teraz dominował nad AMD). Z danych Jon Peddie Research wynika również, że samodzielne GPU trafiły do mniejszej liczby PC niż w poprzednim kwartale (spadek z 29% do 27%), ale sam rynek PC odnotował 9,25% wzrost, pomimo iż sprzedaż partnerów AIB spadła o 16,62% w stosunku do początku roku. Pomimo ogólnej tendencji wzrostowej rynku, NVIDIA utrzymała swoją sprzedaż na bardzo podobnym poziomie co ostatnio, natomiast AMD w tym samym czasie odnotowało blisko 10% wzrost.   

Wzrost ten, a przede wszystkim wyprzedzenie NVIDII, wydaje się być sporą niespodzianką, szczególnie biorąc pod uwagę ofertę firmy. Karty graficzne tego producenta nie są wydajniejsze od NVIDII, nie wspierają ray tracingu, nie są też popularne w laptopach, a nawet debiutujące w ubiegłym miesiącu modele Navi obejmują tylko dwa modele. Wygląda więc na to, że głównym czynnikiem były tu niższe ceny, szczególnie ich stosunek do wydajności w modelach z serii 500 oraz przyzwoita wydajność układów APU. Co prawda NVIDIA czerpie zyski także z innych sektorów rynku, w tym z serwerowych produktów, ale gaming wciąż odpowiada za znaczącą część jej przychodów, więc ostatnie wzrosty AMD mogą zmobilizować firmę do zmiany polityki cenowej i większej dywersyfikacji. Trzeba przy tym pamiętać, że sytuacja na rynku można mocno zmienić się już w przyszłym roku, kiedy to swoje pierwsze samodzielnie karty graficzne wypuści Intel.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do:  AMD po raz pierwszy od 5 lat wyprzedza NVIDIĘ w sprzedaży GPU

 0