AMD po raz pierwszy od lat wyprzedziło Intela na giełdzie

AMD po raz pierwszy od lat wyprzedziło Intela na giełdzie

AMD oraz Intel walczą ze sobą od dawna zaś wyniki tych pojedynków bywały różne. Jednak wraz z pojawieniem się serii Ryzen i kolejnych modeli procesorów Intel nie może już być pewien swojej pozycji, co niejako potwierdza wygrana przez AMD bitwa na giełdzie. Po raz pierwszy od 2006 roku cena akcji AMD przebiła konkurenta szybując dość mocno do góry wynosząc w momencie zamknięcia giełdy papierów wartościowych NASDAQ w dniu 24 lipca 69 dolary podczas gdy w przypadku konkurenta było to 50 dolarów (spadek z dnia na dzień o ok. 10 dolarów). Tutaj niejako kończy się ten sukces, ponieważ pod względem liczby wyemitowanych akcji Intel odskoczył AMD i wynoszą one kolejno: 255 mld dolarów oraz 70 mld dolarów. W opublikowanym raporcie Niebiescy przyznali, że w drugim kwartale 2020 roku ich przychody wzrosły o 20 procent wynosząc 19,73 mld dolarów, lecz przy okazji korporacja musiała pochwalić się nie najlepszą dla fanów nowinek technologicznych wiadomością o przełożeniu produkcji układów w 7 nm o następne pół roku.

Po raz pierwszy od 2006 roku cena akcji AMD przebiła konkurenta szybując dość mocno do góry.

AMD po raz pierwszy od lat wyprzedziło Intela na giełdzie

Warto wspomnieć, że rywal wprowadził takie procesory już w lipcu ubiegłego roku. Zapewne powodem eksplozji cen akcji AMD na giełdzie jest właśnie decyzja Intela. Za opóźnienia według producenta odpowiadają problemy z uzyskiem oraz technologią. Sprawca tej sytuacji został wykryty a firma pracuje nad jego usunięciem co budzi optymistyczne założenie, iż premiera nowych CPU nie będzie znów odłożona w czasie. Intel potwierdził jednocześnie, że linia procesorów Intel Alder Lake będzie oparta na zupełnie nowym procesie 10 nm. "W drugiej połowie 2021 roku Intel spodziewa się dostarczyć nową linię procesorów konsumenckich (o nazwie kodowej "Alder Lake"), która będzie obejmowała pierwszy procesor do komputerów stacjonarnych oparty na technologii 10 nm oraz nowy procesor serwerowy w technologii 10 nm (o nazwie kodowej "Sapphire Rapids")". AMD zdradziło z kolei ceny serii Ryzen 4000G PRO. Przykładowo 8-rdzeniowy i 16-wątkowy APU Ryzen 4750G Pro z rdzeniami Zen2 7 nm będzie kosztował 309 dolarów.

Bez wątpienia Intel oraz AMD to przedsiębiorstwa, które mocno skorzystały na pandemii koronawirusa dzięki zapotrzebowaniu na nowy sprzęt w tym podzespoły. Ludzie postawili na pracę zdalną i mimo zdjęcia ograniczeń w przemieszczaniu się niektórzy nadal poddają się domowej izolacji kontynuując działalność ze swoich czterech ścian. W związku z tym na przestrzeni minionych miesięcy wielu ludzi potrzebowało nowych urządzeń a gracze sięgali po konsole czy komputery do grania. Branża gier również odnotowała z tego tytułu ogromny wzrost przychodów szczególnie produkcje nastawione na mikropłatności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD po raz pierwszy od lat wyprzedziło Intela na giełdzie

 0