AMD poprawia swoje udziały w rynku CPU po premierze nowych Ryzenów

AMD poprawia swoje udziały w rynku CPU po premierze nowych Ryzenów

Wygląda na to, że wypuszczone niedawno na rynek przez AMD procesory z serii Ryzen 2000 dość szybko zyskują na popularności, co widać już w statystykach dużych sprzedawców na świecie. Jeden z nich, niemiecki Mindfactory.de, dość często chwali się wynikami sprzedaży poszczególnych produktów, w szczególności z segmentu CPU i jego najnowszy raport pokazuje, że Czerwonym po raz kolejny udało się podgonić rywala pod względem sprzedanych procesorów.

Warto przypomnieć, że pierwszej generacji Ryzenów potrzeba było kilku miesięcy, by uzyskać wyniki sprzedaży na poziomie serii Kaby Lake od Intela, ale kiedy się to już udało, AMD pochwalić mogło się dominującą pozycją na rynku CPU w Niemczech przez kilka miesięcy. Po premierze układów Coffee Lake sytuacja wróciła jednak do poprzedniego stanu rzeczy z Intelem na czele, a ostatnio sam Core i7-8700K  sprzedawał się w większym nakładzie niż cała seria Ryzen 7. AMD w ubiegłym miesiącu wypuściło zaś na rynek drugą generację układów Ryzen, która dostarczyła zoptymalizowaną architekturę Zen+, usprawniony proces technologiczny oraz wyższe taktowania przekładające się na wyższą wydajność i wiele osób postanowiło sięgnąć po nowe produkty Czerwonych do swoich PC.  

Dane niemieckiego sprzedawcy pokazują, że Ryzeny od AMD radzą sobie coraz lepiej

Z najnowszego raportu Mindfactory.de wynika, że Ryzen 7 2700X, niecały miesiąc po swojej premierze, pochwalić może się już sporymi udziałami CPU sprzedawanych przez tego dystrybutora. Trudno uznać to jednak za niespodziankę, ponieważ jest to naprawdę wydajny układ, szczególnie w zakresie wielozadaniowości, a jego osiągi w grach wypadają lepiej niż w przypadku topowych modeli poprzedniej generacji. Nie bez znaczenia jest także rozsądna cena, która wynosi 329 USD, a za topowego Ryzena poprzedniej generacji początkowo musieliśmy zapłacić 399 USD. Inne procesory, takie jak Ryzen 3 2200G, Ryzen 5 2400G czy Ryzen 5 2600(X), także zdają się mieć wyraźniejszy wpływ na rynek. Nie da się ukryć, że układy APU (seria G) oferują bardzo korzystny stosunek oferowanych możliwości do ceny, dlatego też są częstym wyborem wśród osób budujących budżetowe PC. To wszystko przełożyło się na wyraźny skok AMD w udziałach w rynku CPU, które w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły aż o 7%. Tym samym wśród obecnie sprzedawanych przez Mindfactory.de modeli do AMD należy 47%, a do Intela 53% procesorów, a wśród układów od Czerwonych 10% to nowe Pinnacle Ridge, a Summit Ridge pochwalić może się wynikiem 23% (statystyki za kwiecień). Wciąż jednak najpopularniejszym CPU pozostaje Core i7-8700K od Niebieskich. Na horyzoncie w najbliższym czasie nie widać jednak żadnych nowych produktów Intela, więc AMD powinno systematycznie poprawiać swoje wyniki w nadchodzących miesiącach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD poprawia swoje udziały w rynku CPU po premierze nowych Ryzenów

 0