AMD potwierdza APU Strix Halo. Plotki mówią o 16 rdzeniach Zen 5 i 40 CU RDNA 3.5 

AMD potwierdza APU Strix Halo. Plotki mówią o 16 rdzeniach Zen 5 i 40 CU RDNA 3.5 

Procesory AMD znane pod nazwą kodową Strix Halo dotychczas były jedynie plotką, ale to właśnie uległo zmianie, bo, jak donosi VideoCardz, w najnowszej aktualizacji ROCm, platformy AMD typu open source do obliczeń GPU, wspomniane wcześniej kody GFX1150 i GFX1151 niewątpliwie odnoszą się do tych APU. Co więcej, AMD potwierdza, że ​​rzeczywiście nadchodzi seria Strix Halo.

Chociaż łatki nie zawierają szczegółowych informacji, ujawniają, że początkowy chip Strix Point jest oznaczony jako STRIX1, zgodnie z konwencją nazewnictwa PHOENIX1. O ile APU Strix Point przeznaczone dla laptopów nowej generacji będą mainstreamowym produktem, tak Strix Halo ma być konkurentem AMD dla serii Apple M.

Strix Halo ma być konkurentem AMD dla serii Apple M.

Strix Halo

Obie serie będą wyposażone w mikroarchitekturę Zen 5 ze zaktualizowaną architekturą graficzną RDNA 3.5. Ponadto oczekuje się, że APU z rodziny Strix będą wyposażone w nowy akcelerator AI XDNA2, zwiększający wydajność obliczeniową do 45–50 TOPS. Stanowi to znaczną poprawę w stosunku do Hawk Point, który ma oferować 16 TOPS i co najmniej czterokrotnie więcej niż Phoenix (10 TOPS).

Uważa się, że Strix Halo pozycjonowane jako APU klasy premium może zawierać do 16 rdzeni Zen 5 i do 40 jednostek obliczeniowych (CU) w ramach iGPU. Wygląda więc na to, że te układy to raczej potężny zamiennik wydajnego procesora i karty graficznej w jednym urządzeniu, a nie typowe APU. Choć szczegóły dotyczące ulepszeń RDNA 3.5 nie zostały jeszcze potwierdzone przez AMD, oczekuje się, że te iGPU będzie zawierało więcej rdzeni RDNA niż nadchodzący Radeon RX 7600 XT (40 jednostek CU). Jednak APU będzie miało ograniczenia dotyczące limitów mocy, jaką może zużyć. Uważa się, że może pobierać od 55 do 120 watów, co bez wątpienia wpłynie na jego wydajność.

Strix Halo

AMD oficjalnie ogłosiło, że architektura Zen 5 pojawi się na rynku w tym roku, ale firma nie potwierdziła jeszcze, który konkretnie produkt ją otrzyma. Ostatnie spekulacje sugerują, że seria Strix może zadebiutować jeszcze w 2024 roku, choć prawdopodobnie po desktopowej serii Ryzen 8000. AMD dopiero co ogłosiło serię procesorów Ryzen 8040 „Hawk Point”, stanowiącą aktualizację układów mobilnych Phoenix. Chipy te prawdopodobnie pełnią funkcję przejściową między Phoenix a Strix Point i zostaną wprowadzone na rynek w tym kwartale.

Strix Halo

Źródło: Moore’s Law is Dead

O Strix Halo po raz pierwszy wspomniał Moore’s Law is Dead, który ujawnił również, że premiera serii może zostać przesunięta na rok 2025. W rezultacie Strix Halo mógłby zadebiutować w ramach serii Ryzen 9000 lub w ogóle pod nową klasą chipów. Seria Halo umożliwi AMD konkurowanie z układami Apple M i ustanowi nową kategorię produktów dla wysokiej klasy systemów w kompaktowym formacie, w tym minikomputerów do gier bez samodzielnej karty graficznej. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy te APU trafią również do mobilnych konsol PC pokroju Steam Decka, bo to mogłyby mocno namieszać w tym segmencie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza APU Strix Halo. Plotki mówią o 16 rdzeniach Zen 5 i 40 CU RDNA 3.5 

 0