AMD potwierdza brak wsparcia dla PCIe 4.0 w starszych płytach głównych

AMD potwierdza brak wsparcia dla PCIe 4.0 w starszych płytach głównych

Jeszcze w maju Gigabyte zaskoczyło nas nową aktualizacją BIOS dla swoich płyt głównych z serii serii X470, która wprowadzała obsługę standardu PCIe 4.0 na starszych MOBO. Pojawiła się więc nadzieja, że kompatybilne modele poprzedniej generacji dość powszechnie otrzymają wsparcie dla nowego interfejsu, ale wygląda na to, że nic z tego. AMD potwierdziło bowiem, że płyty główne ze starszymi chipsetami, czyli X470, X370, B450, B350 i A320, nie będą oferować interfejsu PCIe 4.0, ponieważ może powodować to problemy z ich działaniem. Przypominamy, że następca PCIe 3.0 przyniesie podwojenie przepustowości złącza, jak również drobne optymalizacje (choćby w sferze elektrycznej) i przez moment wydawało się, że będą mogły się nim cieszyć nie tylko osoby, które zdecydują się na zakup nowych płyt głównych z układami logiki X570, ale także właściciele dotychczasowych MOBO z podstawką AM4, ale wygląda na to, że nic z tego.

AMD potwierdziło, że płyty główne ze starszymi chipsetami, czyli X470, X370, B450, B350 i A320, nie będą oferować interfejsu PCIe 4.0.

Pomimo faktu, że niektóre płyty główne z chipsetami X470 oraz B450 już otrzymały stosowne aktualizacje wprowadzające obsługę standardu PCIe 4.0 (jak np. wspomniane modele od Gigabyte), to jednak zdaje się, że opcja ta zostanie wyłączona wraz z kolejnym updatem BIOS. Tak zasugerował Rober Hallock, piastujący stanowisko Senior Technical Marketing Manager, który wyjaśnił w serwisie Reddit, że firma po prostu nie może pozwolić sobie na braku spójności na rynku. „Płyty główne przed X570 nie będą wspierać PCIe Gen 4. Nie ma bowiem gwarancji, że starsze płyty główne są w stanie stabilnie obsłużyć wymagania dla sygnału Gen 4, a nie możemy sobie pozwolić, by posiadać na rynku takie rozbieżności - tak, nie, może - dla wszystkich starszych MOBO. Istnieje zbyt wysokie ryzyko dużego zamieszania. Kiedy więc finalny BIOS dla trzeciej generacji Ryzenów (AGESA 1000+) zostanie wypuszczony, to zniknie tu opcja PCIe Gen 4. Chcielibyśmy zapewnić wsteczną kompatybilność, ale ryzyko jest zbyt duże” - stwierdził Hallock.     

Zdaje się więc, że AMD zablokuje producentom płyt głównych opcję PCIe 4.0 na płytach X470 i B450 i raczej nie ma co liczyć, że ci zdecydują się na samowolkę i samodzielnie zapewnią obsługę tego interfejsu w swoich produktach, choć oczywiście istnieje cień szansy, że tak się stanie. Problemem rzeczywiście może być tu fakt, że o ile bardziej zaawansowane modele z górnych półek mógłby poradzić sobie z nowym standardem, to jednak część płyt ledwo zapewnia właściwe wsparcie dla PCIe 3.0, co zdaje się tłumaczyć ruch ze strony AMD. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadacze drogich MOBO poprzedniej generacji mogą poczuć się rozczarowani takim obrotem sprawy. Przypominamy jednak, że Czerwoni potwierdzili, iż chipset X570 nie będzie miał wpływu na wydajność nowych Ryzenów, więc przydatny będzie tylko w zakresie wsparcia dla dysków SSD pod PCIe 4.0 oraz nowych kart z rodziny Navi.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza brak wsparcia dla PCIe 4.0 w starszych płytach głównych

 0