AMD potwierdza premierę drugiej generacji Ryzenów na początku 2018 roku

AMD potwierdza premierę drugiej generacji Ryzenów na początku 2018 roku

AMD nie marnuje czasu i ujawniło właśnie swój najnowszy harmonogram, który potwierdza, że kolejna generacja desktopowych procesorów Ryzen zadebiutuje na rynku już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Czerwona ekipa rozpocząć ma wypuszczanie nowej serii układów Ryzen 2000 (Pinnacle Ridge) od modeli Ryzen 7 już w lutym, a modele Ryzen 5 i Ryzen 3 drugiej generacji trafić mają do sprzedaży w marcu. Nowe procesory produkowane będą w 12 nm procesie technologicznym od Globalfoundries i bazować mają na poprawionej mikroarchitekturze Zen+ (nie na Zen2). Ich głównym konkurentem będzie seria 9000 od Intela, która według ostatnich doniesień zadebiutuje w okolicach połowy 2018 roku i przyniesie 8-rdzeniowe CPU Niebieskich do mainstreamowego segmentu. Jak na razie niewiele wiemy na temat usprawnionej architektury Zen, ale przejście na 12 nm pozwolić ma na wyższe taktowania i poprawioną efektywność energetyczną. Bazując na tym, co wcześniej sugerowało Globalfoundries w związku z litografią 12LP, spodziewać można się, że nowe Ryzeny osiągać mogą prędkości rzędu 4,2-4,4 GHz.

Rywalizacja pomiędzy AMD a Intelem na rynku CPU, zapowiada się w przyszłym roku naprawdę ekscytująco

Nadchodzące procesory AMD mają także  oferować lepsze możliwości w ramach podkręcania oraz wsparcie dla szybszych pamięci DDR4, a przynajmniej tak wynika z nieoficjalnych przecieków. Poza tym, oczekiwać możemy, że producenci płyt głównych przedstawią kilka nowych opcji, w tym modele X470 i B450 bazujące na nowych chipsetach z serii 400, które powinny zadebiutować na rynku wraz z nową serią procesorów. W odróżnieniu jednak od Intela, AMD zachowa wsparcie dla podstawki AM4 przynajmniej do 2020 roku, co oznacza, że Ryzeny 2000 będą kompatybilne z obecnymi na rynku płytami z chipsetami z serii 300. Konsumentom pozostaje więc decyzja, czy zdecydują się na upgrade do modeli 400, które oferować powinny nowe funkcje i więcej możliwości, czy też pozostać na dotychczasowej płycie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza premierę drugiej generacji Ryzenów na początku 2018 roku

 0