AMD potwierdza, że ograniczenia OC karty Radeon RX 7900 GRE to błąd

AMD potwierdza, że ograniczenia OC karty Radeon RX 7900 GRE to błąd

AMD Radeon RX 7900 GRE (Golden Rabbit Edition) okazało się pozytywnym zaskoczeniem i karta ta powinna trafić na radar osób, które poszukują nowej grafiki z górnej półki. Tymczasem AMD podobno potwierdziło Hardware Unboxed błąd, który ogranicza potencjał podkręcania tej karty opartej na Navi 31, ale zapewniło też, że już szykuje rozwiązanie. 

TechPowerUp zauważył w swojej recenzji, że Radeon RX 7900 GRE wydaje się mieć sztuczne ograniczenie podkręcania narzucone przez AMD. Zegar pamięci karty graficznej nie przekroczy 2316 MHz, a maksymalne taktowanie w trybie boost bariery 2803 MHz. Z oświadczenia AMD przekazanego Hardware Unboxed wynika, że ​​limit jest błędem i producent chipów już pracuje nad rozwiązaniem. „AMD poinformowało mnie, że ekstremalnie ograniczone podkręcanie kart GRE to błąd i wkrótce zostanie on naprawiony” – stwierdził Steve Walton w najnowszym filmie na YouTube.

TechPowerUp zauważył w swojej recenzji, że Radeon RX 7900 GRE wydaje się mieć sztuczne ograniczenie podkręcania narzucone przez AMD.

 

Test AMD Radeon RX 7900 GRE. Nieoczekiwane uderzenie czerwonych

Radeon RX 7900 GRE nie jest nową kartą graficzną. Ten model bazujący na GPU Navi 31 początkowo dostępny był wyłącznie w Chinach, gdzie trafił do sprzedaży już w lipcu 2023 r. Dopiero w tym tygodniu AMD zdecydowało się wypuścić tę kartę graficzną na całym świecie. Co ciekawe, do tej pory nic nie słyszeliśmy o błędzie, a karta jest przecież na rynku od wielu miesięcy. Dobra wiadomość jest taka, że ​​firma AMD zobowiązała się do wdrożenia poprawki mającej na celu naprawienie tego problemu. Producent nie określił, czy poprawka pojawi się w aktualizacji sterownika, czy też firmware'u.

TechPowerUP wyjaśnia, że ​​chociaż limity mocy są stosunkowo wysokie, Radeon RX 7900 GRE ma sztuczne ograniczenie taktowania. Maksymalny konfigurowalny zegar wynosi 2803 MHz.

Podkręcanie Radeona RX 7900 GRE jest bardzo podobne do innych kart z serii RX 7900.

  • Na początek musicie podnieść limit mocy do maksimum, suwak kończy się na +15%
  • Następnie ustawiacie maksymalnie suwak zegara pamięci, jest on raczej krótki, maksymalnie osiąga 2316 MHz, zdecydowanie nie jest wystarczająco wysoki, aby w pełni wykorzystać potencjał układów pamięci.
  • Teraz zwiększcie także „Maksymalną częstotliwość” do maksimum, czyli 2803 MHz, niewiele więcej niż domyślna częstotliwość 2530 MHz, co jest kolejnym sztucznym ograniczeniem […]

Po usunięciu sztucznego ograniczenia częstotliwości customowe warianty powinny działać znacznie lepiej. Miejmy nadzieję, że zostanie to ponownie przetestowane, ale należy zapytać, dlaczego nie zostało to naprawione przed wydaniem karty. W końcu RX 7900 GRE został wypuszczony na rynek przeszło pół roku temu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza, że ograniczenia OC karty Radeon RX 7900 GRE to błąd

 0