AMD pożycza procesory, by pomóc wgrać firmware dla APU Ryzen

AMD pożycza procesory, by pomóc wgrać firmware dla APU Ryzen

Mocno wyczekiwane stacjonarne układy APU AMD, które łączą CPU z rdzeniami Ryzen i GPU Vega wylądowały już na rynku. Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G może nie spełniają wszystkich pokładanych w nich nadziei (szczególnie w zakresie grafiki), ale generalnie zbierają bardzo dobre recenzje, gdzie chwalony jest przede wszystkim ich bardzo korzystny stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Co prawda procesory te są w pełni kompatybilne z płytami głównymi z podstawką AM4, ale niektórzy mają problemy ze zmuszeniem takiego zestawu do pracy, więc AMD postanowiło wyjść z bardzo ciekawą propozycją. Jeśli więc producent Waszej płyty głównej nie dostarczył stosownego firmware'u, to czerwona ekipa przygotowała rozwiązanie tego problemu. Na stronie producenta znajdziecie stosowny poradnik, w którym firma proponuje kilka wyjść, w tym tak oczywiste jak poproszenie sprzedawcy o wykonanie operacji flashowania BIOS-a czy też zwrot płyty głównej producentowi, jeśli ten umożliwił taką opcję. Jest jeszcze jedna, najciekawsza opcja, a mianowicie pożyczenie od AMD starszego procesora, który pozwoli uruchomić sprzęt w celu wgrania nowego firmware'u.

Takie podejście do klienta zasługuje na pochwały, tym bardziej, że naraża producenta na dodatkowe koszty

Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które nie mają dostępu do takiego "pomocniczego" procesora, a nie chcą narażać się na dodatkowe koszty. AMD wyciąga do nich rękę w postaci tzw. "boot kitu", który składa się z dwurdzeniowego APU A6-9500, będącego absolutnym minimum umożliwiającym bootowanie systemu z podstawką AM4. Po wykonaniu stosownej operacji oczywiście musimy zwrócić procesor, ale co ciekawe, bez dołączonego do niego coolera. Oczywiście wybór A6-9500 nie jest przypadkowy i jest to mało popularna jednostka, która zapewne zalega w magazynach producenta, ale mimo wszystko warto podkreślić, że AMD nie zostawia swoich klientów na lodzie i oferuje sensowne rozwiązanie problemu. Osoby, które chcą z niego skorzystać, muszą udać się pod TEN adres, wypełnić stosowny formularz i czekać na przesyłkę (ta jest bezpłatna, ale nie wiemy jak ze zwrotem procesora).

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD pożycza procesory, by pomóc wgrać firmware dla APU Ryzen

 0