AMD pozywa MediaTek w związku z naruszeniem patentów graficznych

AMD pozywa MediaTek w związku z naruszeniem patentów graficznych

Batalie patentowe pomiędzy gigantami technologicznymi to w tej branży norma, bo ci relatywnie często decydują się na walkę sądową, jeśli uznają, że ktoś narusza ich własność intelektualną. Wygląda na to, że możemy być świadkami kolejnej tego typu wojny, ponieważ AMD zdecydowało się pozwać tajwańską firmę MediaTek, twierdząc, że ta bezprawnie korzysta z kilku ich patentów. Mowa tu o technologiach związanych z APU (procesory łączące CPU i w GPU w ramach jednego układu) oraz układach graficznych Czerwonych, które wykorzystywane mają być bezprawnie w szerokiej gamie produktów - od telewizorów, po bliżej nieokreślone urządzenia typu smart. Informacje o pozwie przekazała agencja Bloomberg na swojej stronie internetowej, która podaje także szczegóły sprawy, choć tych nie ma zbyt wiele.  

MediaTek wykorzystywać ma bezprawnie patenty AMD w w szerokiej gamie produktów - od telewizorów, po bliżej nieokreślone urządzenia typu smart.

AMD domagać ma się rekompensaty finansowej za bezprawne wykorzystywanie swoich patentów w przeszłości, obecnie oraz w przyszłości, a chce także, by sąd zablokował możliwość przyszłych naruszeń ich własności intelektualnej  w ramach APU i GPU. Przekaz wydaje się być bardzo jasny, gdyż producent komunikuje, by nie wykorzystywać jego technologii graficznej, jeśli najpierw nie wykupi się stosownych praw licencyjnych związanych z tymi patentami. Pozew nastąpił po skardze AMD złożonej w 2017 roku w amerykańskiej Komisji ds. Handlu Międzynarodowego (ITC) przeciwko MediaTek, Sigma Designs i innym firmom, gdzie producent Radeonów skarżył się na te same kwestie: bezprawne wykorzystanie patentów związanych z graficznymi technologiami, które pozwalają dostarczyć na rynek atrakcyjne cenowo telewizory. ITC orzekło w sierpniu zeszłego roku na korzyść AMD, oferując tym samym Czerwonym podstawę prawną do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.

Nie wiemy o jakie technologie dokładnie chodzi, ale pewną wskazówka jest tu opis ITC, gdzie dwa z patentów stanowić miały rezultat przejęcia ATI przez AMD w 2006 roku, a jeden od początku należał do firmy. Dotyczyć one miały zrównoleglania potoków i technologii zunifikowanych shaderów, jak również architektury niezbędnej do ich wykorzystania. AMD stosuje te technologie w swoich kartach graficznych, ale te mogą posłużyć mogą także do napędzenia wyświetlaczy dla innych typów produktów. Nie wiadomo dlaczego przedsiębiorstwo tak długo czekało na złożenie pozwu przeciwko MediaTek po decyzji ITC, ale niewykluczone, że próbowano jeszcze rozmów, które miały na celu rozwiązanie tego konfliktu na drodze polubownej. AMD dogadało się np. z LG jeszcze przed orzeczeniem Komisji. Pytanie, jak Mediatek zareaguje na ten ruch ze strony Czerwonych, gdyż przeważnie takie wojny sądowe są drogie, a po decyzji ITC raczej trudno wróżyć tajwańskiej firmie wygraną.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD pozywa MediaTek w związku z naruszeniem patentów graficznych

 0