AMD pracuje nad zupełnie nową architekturą graficzną, która zastąpi GCN

AMD pracuje nad zupełnie nową architekturą graficzną, która zastąpi GCN

AMD może uznać swoją architekturę graficzną Graphics Core Next (GCN) za duży sukces, ponieważ ta debiutowała wraz z układami Southern Islands w 2011 roku i żyje do dziś, ponieważ wykorzystywana jest w najnowszych układach Vega , a trafi także do Navi, co stanowić będzie jej już szóstą generację. Jak wynika z najnowszych doniesień, ta może okazać się ostatnią, ponieważ czerwona ekipa pracować ma nad czymś zupełnie nowym.

Firma rozpocząć miała prace nad całkowicie nową dużą architekturą jeszcze zanim Raja Koduri odszedł z Radeon Technologies Group, ale dopiero teraz, pod nowym przywództwem RTG, prace miały nabrać tempa. Odpowiedzialni za ten projekt mają być David Wang i Mike Rayfield, którzy dopiero co dołączyli do AMD. Warto podkreślić, że firma sama zwiastowała już plany opracowania kolejnej dużej architektury, ponieważ na jednym ze slajdów z harmonogramem na przyszłe lata zaznaczono, że po Navi otrzymamy "Next-Gen". Na chwilę obecną nie znamy zbyt wielu szczegółów poza faktem, że ta bazować będzie na procesie technologicznym 7 nm+ i zastąpi GCN w 2020 lub 2021 roku. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, Navi będzie ostatnią generacją GPU firmy bazującą na technologii GCN.

Technologia GCN po początkowych sukcesach ostatnio nie radzi sobie już tak dobrze, ale nowa architektura pozwolić ma na bardziej wyrównaną walkę z NVIDIĄ

AMD harmonogram GPU

Niestety nie ujawniono jeszcze nawet nazwy kodowej pierwszej generacji GPU bazujących na nowej architekturze, ale wygląda na to, że AMD zamierza poprawić wydajność dużym skokiem względem poprzednika, tak jak było to z GCN w 2011 roku. Tym samym nową architekturę traktować należy jak odpowiednik Zen w segmencie graficznym. Warto przypomnieć, że w momencie debiutu Graphics Core Next, które zastępowało ostatnią generację  TeraScale, technologia AMD stanowiła naprawdę duży przełom i pozwoliła wyprzedzić w tym czasie konkurencję, narzucając dużą presję na NVIDIĘ. W ostatnich latach RTG mają jednak spore problemy z nawiązaniem wyrównanej walki z Zielonymi i obecnie fani Czerwonych wyczekują już Navi, ponieważ Vega okazała się być lekkim rozczarowaniem. Sytuacja może się jednak odwrócić dopiero wraz z nadejściem wspomnianej zupełnie nowej architektury, który zadebiutować powinna na początku kolejnej dekady.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD pracuje nad zupełnie nową architekturą graficzną, która zastąpi GCN

 0