AMD prezentuje harmonogramy dla swoich architektur CPU i GPU

AMD prezentuje harmonogramy dla swoich architektur CPU i GPU

Ten rok jest niezwykle istotny dla AMD, a to ze względu na premierę pierwszych konsumenckich kart graficznych (Radeon RX 5700 XT i RX 5700) oraz procesorów (Ryzen 3000) firmy bazujących na nowych 7 nm architekturach. Warto też pamiętać o kolejnej generacji procesorów serwerowych EPYC oraz nadchodzących Threadripperach, które także korzystają z tego procesu technologicznego, przynosząc duży skok wydajności względem poprzedników. Nie oznacza to jednak, że Czerwoni spoczywają na laurach czy postanowili zrobić sobie nieco przerwy na złapanie oddechu. W najnowszym finansowym briefingu firmy pojawiły się bowiem dwa nowe slajdy z harmonogramami dla procesorów i kart graficznych, które ewidentnie pokazują, że AMD nie zamierza zwalniać tempa.

W najnowszym finansowym briefingu firmy pojawiły się dwa nowe slajdy z harmonogramami dla procesorów i kart graficznych, które pokazują, że AMD nie zamierza zwalniać tempa.

Co prawda, trudno uznać te harmonogramy za jakieś szokujące odkrycie, ponieważ te praktycznie potwierdzają to, co wiedzieliśmy już wcześniej, ale dobrze wiedzieć, że wszystko idzie według założeń producenta i ten nie musi zmieniać swoich planów. Pierwszy ze slajdów, odnoszący się do CPU, potwierdza, że projekt architektury Zen 3 jest już praktycznie skończony i ta oparta zostanie na procesie technologicznym „7 nm+”, czyli odświeżonej i nieco usprawnionej wersji (choćby za sprawą technologii EUV) obecnie stosowanej przez AMD litografii, za którą odpowiadać będzie TSMC. Co ciekawe, Czerwoni wspominają tu już nawet o Zen 4, które znajduje się w fazie projektowania (podobnie zresztą jak Zen 5, ale harmonogram urywa się na 2022 roku). Nie zdziwi nas więc, jeśli wraz z czwartą generacją Zen AMD przeskoczy na 5 nm litografię, która opracowywana jest przez TSMC.   

Podobnie sprawa ma się z karta graficznymi Radeon, gdzie harmonogram opublikowany przez AMD również zaczyna się od 2017 roku, ale kończy nieco wcześniej niż CPU, bo na 2021 roku, co oznaczać może, że prace w tym zakresie nie są jeszcze tak zaawansowane jak w przypadku architektury procesorowej. Slajd potwierdza, że obecnie producent oferuje pierwsze grafiki bazujące na 7 nm architekturze RDNA, a opracowywane są też nowe układy RDNA 2, które korzystają z procesu litograficznego 7 nm+. Wszystko idzie więc zgodnie z planem i druga generacja RDNA powinna zadebiutować w przyszłym roku, w sam raz na premierę nowych konsol od Microsoftu i Sony, które korzystać będą z podzespołów AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD prezentuje harmonogramy dla swoich architektur CPU i GPU

 0