AMD przebiło swoje plany sprzed 6 lat w zakresie efektywności energetycznej

AMD przebiło swoje plany sprzed 6 lat w zakresie efektywności energetycznej

W 2014 roku AMD ogłosiło ambitny cel, jakim było zwiększenie efektywności energetycznej swoich mobilnych procesorów aż 25-krotnie w ciągu sześciu lat. W tamtym czasie specjaliści sugerowali jednak, że postęp nad efektywnością energetyczną będzie zbliżony tempem do Prawa Moore’a, które zakłada dwukrotne zwiększenie liczby tranzystorów co dwa lata. Dla efektywności Prawo Koomeya przewidywało jednak dwukrotną poprawę co każde półtora roku, AMD spodziewało się więc zdecydowanie szybszego tempa rozwoju w tym zakresie, oczekując o 70% lepszego rezultatu pomiędzy 2014 a 2020 rokiem. Teraz zaś firma ogłosiła, że nie tylko spełniła, ale znacznie przekroczyła wyznaczony w 2014 roku cel inicjatywy 25x20.

Czerwoni chwalą się, że wprowadzając na rynek procesor AMD Ryzen 7 4800H osiągnęli poziom aż 31,7-krotnie lepszy, w porównaniu do układów sprzed 6 lat.

Czerwoni chwalą się, że wprowadzając na rynek procesor AMD Ryzen 7 4800H osiągnęli poziom aż 31,7-krotnie lepszy, a przy tym wspomniane APU oferuje wiodącą wydajność wśród procesorów do laptopów. Lepsza efektywność energetyczna przekłada się na istotne korzyści dla użytkownika, ponieważ urządzenie może działać dłużej na baterii i mieć lepszą wydajność przy niższym koszcie energetycznym i mniejszym wpływie na środowisko. AMD podkreśla, że sukces ten był możliwy za sprawą opracowania nowych architektur CPU i GPU, które są mocno zintegrowane w układzie SoC, w tym w szczególności architektury „Zen”. Istotną rolę odegrały też rozwój magistrali AMD Infinity Fabric, optymalizacje zużycia energii na poziomie tranzystorów i krzemu oraz szybkie przejście na nowe, niższe procesory technologiczne, gdzie AMD wyraźnie prześcignęło Intela.

Producent porównuje swoje osiągnięcie do samochodu o mocy 100 KM i zasięgu 300 km, który w tym czasie zyskał moc 500 KM i zasięg 1890 km. Gdyby korporacja wymieniła 50 000 laptopów na bazie platformy AMD z 2014 roku na modele aktualnej generacji z 2020 roku mogłaby zaoszczędzić ok. 1,4 miliona KWh elektryczności i 971 000 kg emisji dwutlenku węgla. „Poprzez spełnienie swoich zamierzeń inicjatywy 25x20 firma AMD nie tylko zapewnia lepsze i większe możliwości użytkownikom własnych rozwiązań, ale także podkreśla swoje zaangażowanie na rzecz środowiska” - czytamy w wydanym komunikacie. Wiele firm z branży technologicznej w ostatnim czasie deklaruje, że w najbliższej przyszłości osiągnie neutralność węglową i widać, że jest to istotna kwestia dla tego sektora gospodarki.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD przebiło swoje plany sprzed 6 lat w zakresie efektywności energetycznej

 0