AMD przedstawiło nowe Ryzeny 8000F. Niestety jest szansa, że ich nie kupimy

AMD przedstawiło nowe Ryzeny 8000F. Niestety jest szansa, że ich nie kupimy

W jednej z chińskich platform udostępnione zostało zdjęcie z pokazu AMD. Na przedstawionym slajdzie znalazły się dwa nowe procesory z linii Ryzen 8000F. Oba pozbawione są rzecz jasna układu graficznego.

Nowe Ryzeny

AMD przygotowało następne dwa procesory - Ryzen 7 8700F i Ryzena 5 8400F. Oba modele, na co wskazuje końcówka "F", pozbawione są układu graficznego. Dzięki temu będą one prawdopodobnie dostępne w niższych cenach. Mocniejszy z nich, czyli Ryzen 7 8700F powinien dysponować 8 rdzeniami oraz 16 wątkami. Spekuluje się, że jego specyfikacja może być zbliżona do tej, którą posiada Ryzen 7 8700G.

AMD przygotowało następne dwa procesory - Ryzen 7 8700F i Ryzena 5 8400F. Oba modele, na co wskazuje końcówka "F", pozbawione są układu graficznego.

Jeśli chodzi o Ryzena 5 8400F, tutaj sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Jego nazewnictwo sugeruje specyfikację mieszczącą się gdzieś pomiędzy Ryzenem 3 8300G a Ryzenem 5 8500G. Patrząc jednak na to, iż przynależy on do serii Ryzen 5, a nie Ryzen 3, możemy zakładać, że oferuje 6 rdzeni i 12 wątków. Istnieje jednak szansa, że AMD postawiło tutaj na konfigurację z 6 rdzeniami i 6 wątkami. Mogłoby to pozwolić na oferowanie tego chipu w jeszcze niższej cenie.

Co do dalszej specyfikacji obejmującej zegary czy ilość pamięci cache to można już tylko czysto zgadywać. Nie zostały bowiem ujawnione żadne szczegółowe informacje w tym temacie.

Dostępność wyłącznie w Chinach?

Źródłem informacji na temat nowych procesorów AMD jest chińska platforma QQ. Sugeruje to zatem, iż oba Ryzeny będą dostępne wyłącznie na tamtejszym rynku. Nie byłoby to coś, co mogłoby nas zdziwić. Intel oraz AMD wprowadzają przecież część ze swoich produktów wyłącznie na rynek chiński. Oprócz procesorów są to na przykład karty graficzne, jak seria Radeon GRE od AMD. Nie należy jednak wykluczać, że Ryzen 7 8700F oraz Ryzen 5 8400F trafią do innych krajów na przykład jako komponenty gotowych zestawów komputerowych. Ich wyłączna dostępność w Chinach sprowadzałaby się wtedy tylko do segmentu DIY.

Na koniec warto również dodać, że oba nowe Ryzeny z dopiskiem "F" są desktopowymi modelami Hawk Point, które współpracują z płytami głównymi AM5. Kolejne informacje na ich temat zapewne trafią do sieci w najbliższym czasie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD przedstawiło nowe Ryzeny 8000F. Niestety jest szansa, że ich nie kupimy

 0