[AKTUALIZACJA] AMD przekłada premierę układów Ryzen 4000 na 2021?

[AKTUALIZACJA] AMD przekłada premierę układów Ryzen 4000 na 2021?

AKTUALIZACJA 17.06.2020

Jak donosi portal Guru3d, DigiTimes tym razem się pomyliło. Według informacji przekazanych przez AMD, harmonogram Zen 3 (Vermeer) nie uległ zmiane i procesory pojawią się jeszcze w tym roku.

Poprzednia treść:

Według najnowszych pogłosek, AMD postanowiło opóźnić premierę nowych procesorów Ryzen 4000 opartych o architekturę Zen 3. Wprowadzenie nowych układów miałoby zostać przełożone z września 2020 na początek przyszłego roku. Takie zmiany rzekomo nie wynikają wcale z obecności problemów technicznych, ale nieustannie wysokiego popytu na układy Ryzen 3000 oraz braku konkurencyjnych układów. Takie podejście ma sens i jeśli dodać, że źródłem tych rewelacji jest wiarygodny tajwański portal DigiTimes, to plotka ta może być autentyczna. Ta strategia pokazuje, że odwróciły się role w rywalizacji pomiędzy AMD a Intelem. Ze względu na przeciętną wydajność Comet Lake Intela i nowe produkty, które wciąż pozostają w procesie 14 nm, AMD postanowiło dostosować harmonogram wprowadzenia nowej platformy.

Według najnowszych doniesień z Tajwanu, AMD opóźni premierę procesorów Ryzen 4000 Zen 3 opartych na EUV 7 nm ze względu na brak konkurencji i wysoki popyt układów Ryzen 3000.

Według wcześniejszych doniesień i informacji przekazywanych przez samo AMD, przejście na architekturę Zen 3 w procesie 7 nm EUV miało nastąpić do końca roku. Spowodowałoby to zmiażdżenie Intela w tym segmencie rynku. Intel nie zdążyłby wprowadzić układów 10 nm i patrząc na obecne ceny, nie byliby w ogóle konkurencyjni.  Digitimes uważa, że ​​Intel nie będzie w tym roku w stanie dostarczyć układów 10 nm  i z tego powodu AMD opóźni wprowadzenie 7 nm EUV do CES 2021.

Co jednak mocno zastanawiające, doniesienia z Tajwanu sugerują również, że AMD może całkowicie pominąć 7 nm EUV i przejść od razu na 5 nm, ogłaszając to  podczas premiery Ryzenów 4000 na targach CES 2021. Doniesienia o potencjalnym przejściu na 5 nm na początku roku również się już wcześniej pojawiały, także nie jest to całkowicie nowa informacja. "Według producentów płyt głównych sprzedaż Ryzen 3000 jest bardzo wysoka. W związku z tym AMD wydłuża swój cykl życia i na pewno nie wprowadzi we wrześniu  nowej generacji serii Ryzen 4000, opartej na architekturze Zen3 i wykorzystującej proces TSMC 7 nm EUV. Najwcześniej seria Ryzen 4000 wejdzie do masowej produkcji pod koniec 2020 roku, a  premiera nastąpi w styczniu 2021 roku podczas targów CES. To, czy zostanie wdrożone przejście na proces 5 nm  EUV, nie jest obecnie jasne" - czytamy w tajwańskich doniesieniach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: [AKTUALIZACJA] AMD przekłada premierę układów Ryzen 4000 na 2021?

 0