AMD przygotowało nowe demo technologiczne Radeon FreeSync 2 HDR

AMD przygotowało nowe demo technologiczne Radeon FreeSync 2 HDR

Jeszcze nie tak dawno kupno monitora wydawało się zdecydowanie łatwiejsze, teraz gracze stoją przed większym dylematem, a nie pomaga tu również rozwarstwienie standardów obecnych na rynku. Czy wybrać model z G-Sync, czy może z FreeSync (lub FreeSync 2), co w obliczu wsparcia tej drugiej technologii przez karty NVIDII nie jest takie oczywiste. Musimy też zdecydować, czy chcemy sprzęt 4K, czy wystarczy nam coś o niższej rozdzielczości. W razie postawienia na tę pierwszą opcję czekają nas kolejne schody, ponieważ w monitorach tego typu nierzadko można spotkać wsparcie dla szerokiego zakresu tonalnego, czyli HDR i tutaj także występują różne odmiany tej technologii, gdzie najpopularniejszą wydaje się być HDR10, ale sam efekt będzie mocno zależny od maksymalnej jasności wyświetlacza (i nie tylko) i w tym zakresie firma VESA wprowadziła trzy różne standardy, czyli najbardziej podstawowy DisplayHDR 400, nieco lepszy DisplayHDR 600 i pozwalający uzyskać najlepsze rezultaty DisplayHDR 1000. Jak więc widać, zakup monitora może okazać się nie lada problemem, szczególnie dla mniej zorientowanych w temacie użytkowników, ale AMD postanowiło nieco ułatwić nam rzecz i wypuściło nowe demo technologiczne, które pokazuje możliwości adaptacyjnej synchronizacji FreeSync, jak również HDR.

AMD wypuściło nowe demo technologiczne, które pokazuje możliwości adaptacyjnej synchronizacji FreeSync, jak również HDR.

Co prawda AMD już wcześniej posiadało demo technologiczne dla FreeSync, ale Windmill Demo dziś już naprawdę trudno znaleźć, a poza tym nowe narzędzie o nazwie FreeSync 2 HDR Oasis Demo, jak sama nazwa wskazuje, stworzone zostało, by zademonstrować możliwości AMD Radeon FreeSync 2 HDR, nazywanej w skrócie FreeSync 2. Trzeba bowiem pamiętać, że wsparcie dla HDR jest kluczowym elementem drugiej generacji technologii synchronizacji adaptacyjnej od AMD i poprzednie demo w żaden sposób nie wykorzystywało potencjału szerokiego zakresu tonalnego. Tym razem zyskujemy także pełną kontrolę osi czasu, a możemy także możemy zmieniać prędkość, rozdzielczość, tekstury, dystans widzenia i wiele innych opcji. Co jednak najważniejsze, demo to pozwala zobaczyć jak działa technika Variable Refresh Rate w akcji oraz HDR. Tym samym ma to być idealne narzędzie do sklepów, gdzie monitor z FreeSync 2 zestawiony może być z takim bez tej technologii, dzięki czemu z miejsca dostrzeżemy korzyści płynące z tego rozwiązania.

AMD opublikowało jak na razie tylko wideo z dema i musimy nieco poczekać zanim firma udostępni je do pobrania, ponieważ materiał na YouTube nie zawiera jeszcze stosownego linku. AMD mocno stawia na Adaptive Sync i trudno się temu dziwić, szczególnie teraz, kiedy NVIDIA rozpoczęła wsparcie tej technologii na swoich kartach graficznych, a od 2020 roku do tego grona dołączy także Intel ze swoim dedykowanymi GPU. Warto nadmienić, że  FreeSync 2 oprócz dodania wsparcia dla HDR, cieszy się tymi samymi korzyściami co pierwsza generacja FreeSync, ale gwarantuje także obsługę techniki Low Frame Rate Compensation (LFRC), która poprzednio była opcjonalna oraz wymaga bardzo niskich opóźnień wyświetlacza. Jak tylko AMD udostępni demo do pobrania, możecie spodziewać się aktualizacji tego newsa.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD przygotowało nowe demo technologiczne Radeon FreeSync 2 HDR

 0