AMD przygotowuje serię Ryzen 5000XT, nowe procesory dla gniazda AM4

AMD przygotowuje serię Ryzen 5000XT, nowe procesory dla gniazda AM4

AMD wciąż nie zapomina o właścicielach starszych platform z płytami głównymi wyposażonymi w podstawkę AM4 i właśnie szykuje się do wypuszczenia nowych procesorów z serii Ryzen 5000, skierowanych do tej grupy użytkowników PC. 

Na początku tego roku AMD rozszerzyło swoją ofertę procesorów do komputerów stacjonarnych, ze szczególnym naciskiem na modele pod podstawkę AM5 w postaci układów APU Ryzen 8000G. Jednak firma zaskoczyła, wprowadzając także cztery nowe procesory AM4 i wygląda na to, że to jeszcze nie koniec.

AMD przedłużyło wsparcie dla gniazda AM4 aż do roku 2025, dotrzymując swoje zobowiązanie do wieloletniego wsparcia tej platformy. Chociaż nie wszystkie płyty główne obsługują wszystkie procesory ze względu na ograniczenia rozmiaru BIOS-u, zaangażowanie AMD w bardzo długie wsparcie dla starszej podstawki robi wrażenie, szczególnie jeśli zestawimy je z tym co robi Intel, który bardzo często zmienia gniazda swoich CPU i szybko o nich zapomina. 

Podczas niedawnego wydarzenia w Chinach AMD zaprezentowało dwa nadchodzące produkty: procesor Ryzen 8000F z wyłączoną zintegrowaną grafiką oraz serię Ryzen 5000XT.

Podczas niedawnego wydarzenia w Chinach AMD zaprezentowało dwa nadchodzące produkty: procesor Ryzen 8000F z wyłączoną zintegrowaną grafiką oraz serię Ryzen 5000XT. To nie pierwszy raz, kiedy AMD wprowadza procesory z serii XT.

Ostatni raz słyszeliśmy o niej przy okazji Ryzen 3000XT, który mógł pochwalić się częstotliwością taktowania o 100 do 200 MHz wyższą niż oryginalne modele. Ulepszenia te zostały zastosowane w jednostkach opartych na Zen 2 „Mattise”, mikroarchitekturze nadal używanej i podobno przeznaczonej dla nadchodzącej konsoli PlayStation 5 Pro.

Patrząc w przyszłość, wydaje się, że bardziej nowoczesna architektura Zen 3 również otrzyma podobne odświeżenie. Chociaż AMD potwierdziło wypuszczenie takiej serii w Chinach, nie podano jeszcze konkretnych modeli procesorów.

Ryzen 5000XT będzie następcą innych modeli, również niedawno wprowadzonych na rynek, czyli 5000GT, które opierały się na tej samej zasadzie zwiększenia częstotliwości w stosunku do istniejących CPU. W tym przypadku jednak mowa była o APU opartym na krzemie Cezanne, natomiast tutaj otrzymamy odświeżenie desktopowych jednostek „Vermeer”.

Jak tylko AMD oficjalnie zaprezentuje procesory z serii Ryzen 5000XT nie omieszkamy was o tym poinformować.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD przygotowuje serię Ryzen 5000XT, nowe procesory dla gniazda AM4

 0