AMD przyznaje, że wykradziono kod źródłowy Big Navi i GPU Xboxa Series X

AMD przyznaje, że wykradziono kod źródłowy Big Navi i GPU Xboxa Series X

AMD ujawniło właśnie, że w grudniu zeszłego roku skontaktowała się z nimi osoba będąca w posiadaniu plików testowych związanych z kodem źródłowym przyszłych GPU firmy i część z nich opublikowana została w sieci, ale szybko zostały stamtąd zdjęte. Hakerka ta posiada więcej plików, które nie zostały jeszcze upublicznione, ale Czerwoni zapewniają, że wyciek danych nie będzie miał wpływu na konkurencyjność i bezpieczeństwo ich nadchodzących układów graficznych. Co więcej, producent podkreślił, że ściśle współpracuje z organami ścigania w ramach toczącego się śledztwa związanego z tym incydentem. AMD ma nie lada problem, ponieważ wykradzione dane zawierają kod źródłowy Big Navi, czyli nowego flagowego GPU firmy oraz Arden, które trafić ma do konsoli Xbox Series X.

AMD ma nie lada problem, ponieważ wykradzione dane zawierają kod źródłowy Big Navi, czyli nowego flagowego GPU firmy oraz Arden, które trafić ma do konsoli Xbox Series X.

 „W AMD bezpieczeństwo danych i ochrona naszej własności intelektualnej są priorytetem. W grudniu 2019 skontaktował się z nami ktoś, kto twierdził, że ma pliki testowe związane z częścią naszych obecnych i przyszłych układów graficznych, których część została niedawno udostępniona i szybko usunięta z sieci. Wiemy, że sprawca kradzieży ma dodatkowe pliki, które nie zostały upublicznione, ale wierzymy, że skradziona własność intelektualna GPU nie jest kluczowa dla konkurencyjności i bezpieczeństwa naszych produktów graficznych. Nie mamy wiedzy, czy sprawca posiada jakiekolwiek inne dane na temat produktów AMD. Ściśle współpracujemy z organami ścigania i innymi ekspertami w ramach trwającego dochodzenia” - czytamy w wydanym oświadczeniu (oryginalna treść pod TYM linkiem).

Jak podaje portal TorrentFreak, AMD powołało się na ustawę Digital Millennium Copyright Act (DMCA) do zdjęcia danych, które zostały opublikowane w sieci. Hakerka udostępniła (głównie kod źródłowy związany ze sterownikami i firmwarem) w repozytorium GitHub. Znaleźć można było tam dane na temat trzech GPU, a mianowicie: Navi 10, Navi 21 (uznawane za Big Navi) i Arden, które najprawdopodobniej jest nazwą kodową układu graficznego wykorzystywanego przez Xboxa Series X. TorrentFreak ujawnia także konwersację z hakerką: „W listopadzie 2019 roku znalazłam kod źródłowy sprzętu AMD Navi GPU w zhakowanym komputerze. Użytkownik nie podjął nawet żadnych efektywnych działań w związku z wyciekiem kodu. Kod źródłowy był niespodziewanie uzyskany z niechronionego komputera/serwera, z wykorzystaniem luk. Później odkryłam pliki w środku. Nie były nawet stosownie chronione czy szyfrowane czymkolwiek, co jest po prostu smutne”. Hakerka wycenia swoje informacje na 100 mln USD i jest w stanie sprzedać je kupującemu, który zaproponuje największą sumę. „Jeśli nie znajdę kupca, po prostu wszystko opublikuję” - podaje w rozmowie z  TorrentFreak.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD przyznaje, że wykradziono kod źródłowy Big Navi i GPU Xboxa Series X

 0