AMD właśnie wypuściło dużą aktualizację sterowników graficznych. Te, oprócz standardowych poprawek czy optymalizacji (poprawa wydajności w grach Assassin’s Creed: Odyssey, Shadow of the Tomb Raider, Doom, Wolfenstein II: The New Colossus i Strange Brigade), przynoszą dużo nowości dla posiadaczy kart Radeon. Sterowniki Radeon Software Adrenalin 2019 Edition to jak sama nazwa wskazuje ewolucja zeszłorocznego pakietu Adrenalin Edition, która przynosi usprawnioną obsługę i integrację w ramach AMD Link i Radeon Overlay. Jedną z głównych nowości jest tu możliwość streamowania do urządzeń mobilnych lub gogli VR za pomocą ReLive i AMD Link. Poza tym, producent udowadnia, że wsłuchuje się w głosy graczy, spełniając 7 z 10 ich najczęstszych próśb.
Producent udowadnia, że wsłuchuje się w głosy graczy, spełniając 7 z 10 ich najczęstszych próśb.
Generalnie AMD chwali się, że ich sterowniki podniosły wydajność w grach średnio o 15% na karcie Radeon RX 570 w porównaniu z ubiegłoroczną edycją Radeon Software Adrenalin Edition. Co więcej, firma mocno angażuje się w usprawnianie e-sportowych produkcji, gdzie prócz poprawy wydajności zwiększa się też responsywność. Spore zmiany zaszły w ramach Radeon ReLive, czyli narzędzia m.in. do nagrywania i streamowania rozgrywki (odpowiedź na ShadowPlay od NVIDII). Funkcja In-Game Replay pozwoli na błyskawiczne wyświetlanie powtórek na ekranie, Scene Editor umożliwi zaś tworzenie i edytowanie scen nagrywanych i strumieniowanych treści z opcjami przechodzenia. Pojawia się też obsługa GIF-ów, wsparcie dla platform Restream.io, Streamable i Gfycat oraz obsługa wielokanałowego audio i streamingu 16:9. Radeon ReLive Game Streaming to jak sama nazwa wskazuje opcja streamowania rozgrywki na urządzenia mobilne, nawet 4K w 60 kl./s. AMD zapewnia o niskich opóźnieniach za sprawą sprzętowej akceleracji. Możemy więc grać na telefonie (Android lub iOS) z aplikacją AMD Link czy tablecie w gry PC. Radeon ReLive for VR dostarcza zaś wysokiej jakości pecetowe doznania VR na samodzielnych goglach wirtualnej rzeczywistości (HTC Vive Focus, Samsung Gear VR oraz Google Daydream) z niskimi opóźnieniami.
Sporo nowości otrzymujemy także w ramach AMD Link, gdzie poprawiono stabilność połączenia i poprawiono wstępną konfigurację. Poza tym, aplikacja pozwala na aktualizację Radeon Software za pomocą telefonu, obsługę komend głosowych (jak na razie tylko w języku angielskim lub chińskim) dla Radeon ReLive i danych odnośnie wydajności czy wsparcie Radeon WattMan. Poprawiono też metryki wydajności, które podają dane o średniej, minimalnej i maksymalnej płynności. Poza tym, zintegrowanie z Radeon ReLive pozwala oglądać screeny, wideo czy zapisywać filmy na telefonie.
Nakładka Radeon Overlay wprowadza funkcję Enhanced Sync, dając nam kontrolę nad najważniejszymi parametrami dostosowywanymi w czasie rzeczywistym dla każdej gry. Pojawiła się tu również opcja dedykowana Radeon FreeSync, poprawiona kontrola kolorów w grach czy obsługa Radeon WattMan z poziomu nakładki, co umożliwia optymalizację wydajności i nie tylko. Producent pozwolił nam także na personalizację wyświetlanych wskaźników wydajności - możemy dopasować ich kolor, kolumny, pozycję, transparentność czy rozmiar.
AMD przygotowało także coś dla mniej doświadczonych graczy lub też takich, którzy lubią iść na skróty. Radeon Game Advisor służy do pomiaru wydajności i wygenerowania szczegółowego raportu z sugestią ustawień dla najlepszej płynności i jakości obrazu (dostępne z poziomu Radeon Overlay). Radeon Settings Advisor skanuje z kolei nasz system, dostarczając informacji o tym, jakich technologii możemy użyć (np. E-Sync, Chill, FreeSync). Ostatnia z opcji, które mają nam podpowiadać pewne kwestie, to Upgrade Advisor, które analizuje nasz sprzęt i rekomenduje upgrade do minimalnych i rekomendowanych wymagań dla danej gry.
Radeon WattMan (narzędzie do podkręcania) również przeszedł spory lifting i doczekał się czegoś na wzór NVIDIA OC Scanner, czyli opcji automatycznego OC GPU i pamięci, a nawet undervoltingu układu graficznego. Znajdziemy tu też opcję zmiany prędkości obrotowej wentylatora, w tym nawet możliwość dostosowania krzywej do temperatury czy tryb Zero RPM, czyli zatrzymania obrotów. W kartach z serii Radeon RX Vega odblokowano tryb DPM (Dynamic Power Management), umożliwiając dokładniejszą regulację mocy, a ciekawostką jest również optymalizacja pamięci dla aplikacji mocno zależnych od jej parametrów.
To jeszcze nie koniec, bo w Radeon Chill poprawiono efektywność, zwiększając oszczędności energii, usprawniono Radeon FreeSync 2, co dostarczyć ma jeszcze lepszą szczegółowość w grach obsługujących HDR10, a Virtual Super Resolution doczekało się obsługi formatu 21:9.
Nowe sterowniki AMD Radeon Software Adrenalin 2019 Edition możecie pobrać ze strony producenta.
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon Adrenalin 2019 - duża aktualizacja sterowników dla Radeonów