AMD Radeon Duo Pro. Dwuprocesorowy Fury oficjalnie zapowiedziany

AMD Radeon Duo Pro. Dwuprocesorowy Fury oficjalnie zapowiedziany

Firma AMD oficjalnie poinformowała o debiucie karty AMD Radeon Duo Pro, czyli modelo opartego o dwa rdzenie Fiji, stosowane dotąd w kartach Fury X oraz Fury Nano. Zaprezentowany akcelerator jest sukcesorem modelu R9 295X2, choć tym razem producent zaznacza, że nie jest to produkt skrojony tylko i wyłącznie na potrzeby wymagających graczy, ale też bardzo wydajna propozycja dla osób budujących stacje robocze.

W dwurdzeniowym akceleratorze zastosowano kompletną strukturę krzemową Fiji, zatem każdy z chipów oferuje 4096 procesorów strumieniowych, 256 jednostek teksturujących (TMU) oraz 64 jednostki ROP. Każdy ma też do dyspozycji 4 GB pamięci HBM pierwszej generacji. Powyższe parametry przekładają się na 16 TFLOPS mocy obliczeniowej w obliczeniach zmiennoprzecinkowych pojedyńczej precyzji. Do schłodzenia całości posłużył ponownie układ kompaktowy spod szyldu Cooler Master, współtworzony przez dwa bloki wodne oraz 120-milimetrową chłodnicę. Wspomniane bloki obejmują nie tylko rdzenie graficzne, ale też czuwają nad temperaturami tranzystorów MOSFET na sekcji zasilania. Karta czerpie zasilanie z tercetu gniazd PEG 8-pin, natomiast panel wejść/wyjść nie został zmodyfikowany względem debiutanckiego Fury - 3x DisplayPort 1.2a oraz 1x HDMI 1.4.

Czerwoni deklarują, że Radeon Pro Duo jest najszybszą na tę chwilę kartą graficzną na rynku. Według ich wewnętrznych pomiarów, przeprowadzonych na platformie z procesorem Intel Core i7 5960X, 16 GB pamięci RAM oraz Windowsem 10, zaprezentowana karta graficzna przebija wyniki osiągane przez Titana Z w full HD o niecałe 35%. W wyższych rozdzielczościach sytuacja ulega jeszcze poprawie i tak oto przewaga Radeona w rozdzielczości 2560x1440 pikseli wzrasta do 48%, a w 2160p - Pro Duo jest wydajniejszy już o połowę. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że powyższe rezultaty uzyskano w syntetycznym teście 3DMark FireStrike, a poza samym AMD nikt ich nie zrewidował.

Dwurdzeniowy Radeon Pro Duo zadebiutuje w II kwartale bieżącego roku, a jego sugerowana cena detaliczna to $1499.


 

Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak Redaktor, programista

Student informatyki, niekoronowany król ITHardware.pl ;)

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...