AMD Radeon Pro V340 - karta z dwoma układami Vega i 32 GB HBM2

AMD Radeon Pro V340 - karta z dwoma układami Vega i 32 GB HBM2

Cierpliwie wyczekujemy premiery kart graficznych Turing z serii GeForce RTX 20xx, w tym premiery i pierwszych testów flagowego modelu GeForce RTX 2080, który stanowić ma pokaz możliwości technologii ray-tracing, tymczasem AMD zaskoczyło nas właśnie zapowiedzią podwójnej karty Vega. Niestety muszę ostudzić entuzjazm graczy będących fanami Czerwonych, ponieważ nie chodzi tu o model do gier, a o profesjonalny produkt Radeon Pro V340, który zaprezentowano podczas VMworld w Las Vegas. Biorąc pod uwagę miejsce jego premiery, nie powinno dziwić, że mówimy tu o sprzęcie przeznaczonym do wirtualizacji w cechujących się dużym zagęszczeniem środowiskach serwerowych. Warto też na wstępie zaznaczyć, że wbrew temu, co zdawały się sugerować niektóre wcześniejsze przecieki, nie zastosowano tutaj 7 nm układów GPU Vega.

AMD zaprezentowało pierwszą kartę wykorzystującą dwa układy Vega. Jest to jednak sprzęt do profesjonalnego wykorzystania w wirtualizacji. 

Radeon Pro V340 bazuje oczywiście na architekturze Vega, a jako że producent nie wspomniał o zmniejszeniu litografii, to oznacza, że otrzymaliśmy dwa 14 nm GPU, które kojarzymy z kart graficznych Radeon Vega 64 i Vega 56. AMD udało się je upchnąć do pojedynczej karty o dwuslotowej konstrukcji i to wraz z 32 GB pamięci HBM2 typu Error Correcting Code (ECC). Użytkownicy obeznani w temacie lub też próbujący podłączyć dwa modele Vega za pomocą Crossfire na pewno zdają sobie sprawę z potencjalnych problemów z ciepłem wydalanym przez te GPU czy ich wysokim zapotrzebowaniem energetycznym, a w tym przypadku upchnięto je na pojedynczy laminat, co jest jeszcze bardziej imponujące. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o kartach do zgoła odmiennego zastosowania niż konsumenckie produkty, dlatego też producent mógł sobie pozwolić na zastosowanie niższych wartości zegarów, by zapewnić odpowiedni balans zapotrzebowania na moc i wydajności.

AMD Radeon Pro V340 - pierwsza karta z dwoma układami Vega i 32 GB HBM2

Radeon Pro V340 błyszczeć ma przede wszystkim w świecie Virtual Desktop Infrastructure (VDI), gdzie liczy się wysoka równoległa wydajność, a nie liczba generowanych klatek na sekundę. Karta stworzona została do akceleracji CAD, projektowania, obciążenia pracą w ramach Desktop as a Service (DaaS) czy renderowania. Z kolei rozwiązanie MxGPU od AMD rywalizować ma z GRID od NVIDII. Czerwoni chwalą się, że ich V340 może obsłużyć do 32 1 GB wirtualnych maszyn lub, jak podaje producent, do 33% więcej niż Tesla P40 od Zielonych, która stanowi dla nich konkurencję. Nowa karta posiada również zintegrowany silnik kodowania i dekodowania, który umożliwia niezależną kompresję streamów wideo H.264 i H.265, zmniejszając tym samym obciążenie CPU. W obliczu coraz to nowych luk odkrywanych we współczesnym hardwarze, AMD zdecydowała się też na zastosowanie specjalnego procesora bezpieczeństwa, który może szyfrować dane i zabezpieczać proces bootowania.

Radeon Pro V340 zadebiutować ma na rynku w czwartym kwartale bieżącego roku i jak na razie AMD nie podało jeszcze ceny tej karty. Być może producent zamierza wyczekać nieco sytuację, by przekonać się, czy NVIDIA zamierza pozostać z układami Volta dla kart Tesla, czy też może zdecyduje się na odświeżenie oferty i wprowadzi nowe modele z Turingiem na pokładzie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon Pro V340 - karta z dwoma układami Vega i 32 GB HBM2

 0