Stale rosnąca liczba przecieków sugerowała, że ekonomiczne Polarisy zbliżają się wielkimi krokami. Zdążyliśmy już poznać nie tylko skróconą specyfikację techniczną kart, ale nawet niereferencyjne konstrukcje Sapphire'a. Teraz informacje zostały uzupełnione o dotychczas brakujące dane, w tym także daty premier, które odbędą się kolejno 4 i 8 sierpnia. Wiele plotek się potwierdziło, choć trafiły się wyjątki...
AMD Radeon RX 470
Radeon RX 470 to faktycznie bliski krewniak RX-a 480. Tyle tylko, że z wyłączonymi czterema blokami CU, co przekłada się na: 2048 procesorów strumieniowych, 128 jednostek teksturujących i 32 jednostki ROP. Podobnie jak wydajniejszy model, akcelerator posiada 256-bitową magistralę pamięci, jednak w odróżnieniu od przywołanego pobratymca, początkowo trafi na rynek tylko w wersji z 4 GB GDDR5. Niewykluczone, że partnerzy AIB zdecydują się na rozbudowę podsystemu VRAM, jednak będzie to wyłącznie ich własna inicjatywa. Taktowanie rdzenia ustalono na 926 MHz, a pamięci - 1650 MHz. Technika Boost pozwala jednak na wzrost tej pierwszej wartości do poziomu 1206 MHz. Tym samym teoretyczna moc obliczeniowa jest równa 4,9 TFLOP/s. Cięcia przeprowadzone w obrębie struktury krzemowej pozwoliły na ograniczenie TDP do 120 W.
W materiałach producenta można znaleźć wykres przedstawiający porównanie nowości do rzekomego odpowiednika sprzed dwóch generacji, R9 270. Przycięty Polaris 10 okazuje się wydajniejszy od 1,5 do nawet 2,4 raza. Niestety nie znamy ani platformy testowej, ani dokładnych ustawień szczegołowości obrazu. Graficy wkleili jedynie niewymowną frazę "HD Gaming at Ultra Settings". Niemniej warto zaznaczyć, że Czerwoni często używają skrótu HD w kontekście rozdzielczości 1920x1080 pikseli, czyli Full HD, a to byłoby całkiem logiczne przy produkcie z dolnej części średniego segmentu.
AMD Radeon RX 460
Przechodząc do Radeona RX 460, pojawiają się pierwsze rozbieżności ze wcześniejszymi doniesieniami. Niektóre anglojęzyczne serwisy sugerowały, że obok ogłoszonych wcześniej 896 procesorów strumieniowych, budżetowy Radeon zaoferuje 56 jednostek teksturujących i 16 jednostek ROP. Liczba ROP-ów się zgadza, natomiast TMU znajdziemy ostatecznie 48. Co ciekawe, czterysta-sześćdziesiątka jest taktowana wyżej od potężniejszego odpowiednika, przynajmniej teoretycznie, bo jej zegar bazowy wynosi aż 1090 MHz. W praktyce różnicy właściwie nie ma - szczytowa wartość "dopalacza" to 1200 MHz. Jeśli chodzi o magistralę pamięci, to cechuje się ona szerokością równą 128 bitów. Tym razem samo AMD zapowiada dwie wersje wyposażeniowe: 2 GB GDDR5 oraz 4 GB GDDR5. Teoretyczna moc obliczeniowa jest oczywiście mniejsza i wynosi 2,2 TFLOP/s. Oczywiście przy wartości rzędu 75 W, niższe jest również TDP.
Najtańszy z Polarisów zastąpić ma model R7 260X (R7 360), zapewniając wydajność wyższą o 1,2-1,3 raza. Niestety i tutaj ustawienia wykorzystane do przeprowadzenia pomiarów są tajemnicą autorów.
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 470 i RX 460 - oficjalna specyfikacja i wydajność