AMD Radeon RX 480 może zostać przerobiony na RX 580 przez BIOS

AMD Radeon RX 480 może zostać przerobiony na RX 580 przez BIOS

Serwis TechPowerUp potwierdził to, o czym w kuluarach mówiło się od dłuższego czasu - AMD Radeon RX 480 może zostać przerobiony na RX 580 przez podmianę BIOS.

AMD Radeon RX 580 bazuje na odświeżonej wersji chipu Ellesmere XT, co czyni go niemalże klonem zeszłorocznego modelu RX 480. Niemniej, jak nietrudno zauważyć, nowość cechuje się zauważalnie wyższym taktowaniem od poprzednika, a to z kolei sugeruje usprawnienia litografii. Chipy wykorzystywane przez Czerwonych należą co prawda do świeższej rewizji, ale główną różnicę względem starszych jednostek stanowi podbite napięcie. Jeżeli tylko dysponujemy konstrukcją z odpowiednio rozbudowaną sekcją zasilania, to zdaniem serwisu TechPowerUp spokojnie możemy podmienić BIOS na ten charakterystyczny dla karty AMD Radeon RX 580, uzyskując tym samym wymierny przyrost wydajności. Na potwierdzenie dziennikarze wgrali BIOS od Radeona RX 580 marki Sapphire do autorskiego modelu XFX Radeon RX 480. Efekt? Stabilny Boost na poziomie 1411 MHz.

AMD Radeon RX 580 nie bazuje na usprawnionym rdzeniu. Cechuje się za to mocno podbitym napięciem, co pozwala uzyskiwać wyższe taktowania.

Oczywiście flash wiąże się z utratą gwarancji, a ponadto powoduje wzrost zużycia energii, jak również temperatury pod obciążeniem. Nie należy więc przerabiać konstrukcji referencyjnych, które nie dość, że cierpią na problemy natury energetycznej wywołane obecnością tylko jednej 6-pinówki, to na dodatek są - delikatnie mówiąc - dość ciepłe już przy wyjściowych nastawach. Z autorskimi kartami, zwłaszcza tymi z wyższej półki jak wykorzystany w przykładzie XFX Radeon RX 480 GTR, wszystko powinno pójść gładko. Zwróćcie uwagę, że wzajemna zgodność rdzeni tłumaczy przy okazji znacznie zwiększone zużycie energii karty AMD Radeon RX 580. Zamiast silić się na poprawki Czerwoni po prostu wywindowali napięcie, a to prosta droga do znaczącego pogorszenia parametrów energetyczno-termicznych akceleratora.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 480 może zostać przerobiony na RX 580 przez BIOS

 0