AMD Radeon RX 540 – bardzo ekonomiczny akcelerator od Czerwonych

AMD Radeon RX 540 – bardzo ekonomiczny akcelerator od Czerwonych

Na oficjalnej stronie internetowej AMD pojawił się wpis dotyczący akceleratora Radeon RX 540. Tajemniczy model zapowiada się na lekko przycięty wariant Radeona RX 550. 

AMD Radeon RX 550 to najtańszy, a zarazem jedyny prawdziwie świeży przedstawiciel serii RX 500. Rzeczona karta ma na pokładzie 8 bloków CU, co przekłada się na 512 procesorów strumieniowych i 32 jednostki teksturujące. Do tego dochodzi 16 rasteryzatorów wraz ze 128-bitową magistralą pamięci, gwarantującą - w zestawie z modułami GDDR5 - przepustowość na poziomie 112 GB/s. Według wpisu zamieszczonego przez Czerwonych tytułowy AMD Radeon RX 540 nie będzie zauważalnie wolniejszy. Przypisano mu bowiem identyczną strukturę krzemową, a odbyło się to wyłącznie kosztem wolniejszych pamięci o przepustowości 96 GB/s. Co ciekawe, uszczerbek ten częściowo nadrobi wyższe taktowanie w trybie Boost, które ustalono nie na 1183 MHz jak w przypadku modelu RX 550, ale 1219 MHz (+3,04%). 

AMD Radeon RX 540 zapowiada się na bliskiego pobratymca modelu RX 550, ale z nieco wolniejszymi pamięciami. Karta może trafić do notebooków.

Niestety nie wiadomo, jakie ma być docelowe zastosowanie opisywanego produktu. Spekuluje się, że będzie to akcelerator przeznaczony wyłącznie na rynek OEM. Innymi słowy: dedykowany gotowym zestawom. Pojawiają się jednak również teorie o wykorzystaniu w notebookach. Nie da się ukryć, druga z przedstawionych wizji wypada korzystniej. O ile różnice względem desktopowego akceleratora AMD Radeon RX 550 powinny być znikome, o tyle w przypadku laptopów AMD zwyczajnie brakuje świeżych konstrukcji. Większość mobilnego line-upu Czerwonych stanowią układy pamiętające jeszcze czasy świetności mikroarchitektury GCN 1.0, czyli desktopowej serii HD 7000. Na ich tle wyróżniają się tylko modele RX 480M oraz RX 460M, oparte o rozwiązania Polaris i chip Baffin, znany z desktopowego Radeona RX 460. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 540 – bardzo ekonomiczny akcelerator od Czerwonych

 0