AMD Radeon RX 590 pojawił się w wynikach 3DMark

AMD Radeon RX 590 pojawił się w wynikach 3DMark

Wygląda na to, że niezawodny Tum Apisak znów dostarcza nam jako pierwszy informacji na temat kolejnej karty graficznej. Tym razem jest on źródłem przecieku o wydajności karty AMD Radeon RX 590, którą sprawdzono w 3DMark Time Spy. W sieci pojawiały się dość sensownie wyglądające plotki o odświeżonych GPU Polaris 30, które rzekomo są już w produkcji i mają zastąpić RX 570 - jednak tym razem w nowym 12 nm procesie technologicznym. Póki co wciąż nie wiadomo czy jest to ta sama karta. Ilość procesorów strumieniujących jest nieznana, jednak widać taktowanie GPU na poziomie 1545 MHZ na obu kartach, co oznacza, że testowany równocześnie RX 580 został podkręcony na potrzeby testu. Ilość pamięci wciąż wynosi 8 GB a taktowanie 2000 MHz, co daje taką samą przepustowość jak RX 580. Jak wypadło porównanie nowości RX 590 ze starszym RX 580?

Przy tych samych zegarach różnica między RX 580 a RX 590 to zaledwie 1 procent.

Pierwszy test RX 590 nie wypadł zbyt dobrze. Przy takim samym taktowaniu karta jest szybsza o cały 1 procent od RX 580, co w zasadzie można uznać niemal za błąd pomiarowy. Pamiętajmy jednak, że póki co jest to jedynie wyciek informacji i pomimo dość sprawdzonego źródła, wciąż należy traktować to w kategoriach plotki. Niestety nie wyciekły żadne inne informacje, które pomogłyby w identyfikacji GPU, z którym mamy do czynienia. Nie ma tu wzmianki o procesie technologicznym, ilości procesorów strumieniujących, ani żadnych innych danych. Póki co jednak najbardziej zastanawiające jest, czemu przy takim samym taktowaniu rdzenia i pamięci osiągnięto niemal identyczny rezultat w teście.

Ta sama architektura nie stanie się szybsza od samego przejścia na nowszy proces technologiczny, choć może pozwolić na uzyskanie wyższych taktowań, które to dopiero będą przyczyną wyższej wydajności. Całkiem prawdopodobne jest, że widać tutaj wciąż to samo GPU, a konkretnie Polaris 10 z 36 jednostkami obliczeniowymi i 2304 procesorami strumieniującymi. Możliwe, że AMD najzwyczajniej (tylko) przeniosło produkcję Polarisów na 12 nm proces technologiczny i widzimy tutaj jedynie nieznaczne odświeżenie istniejących już na rynku konstrukcji. Wkrótce zapewne wszystkiego się dowiemy.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 590 pojawił się w wynikach 3DMark

 0