AMD RDNA 5 może przynieść unikalne „wielochipletowe” GPU z trzema dedykowanymi matrycami

AMD RDNA 5 może przynieść unikalne „wielochipletowe” GPU z trzema dedykowanymi matrycami

Producenci chipów coraz chętniej podchodzą do dzielenia złożonych projektów chipów na wiele mniejszych „chipletów”. AMD przoduje w tym zakresie, wdrażając już architektury wielochipletowe dla swoich CPU i GPU dla centrów danych. Najnowsze karty graficzne firmy RDNA 3 dla PC zawierają nawet podstawowe chiplety. Jednak nowe zgłoszenie patentowe pokazuje, że projekty te nie wykorzystały w pełni swojego potencjału.

Patent z grudnia 2022 r. opisuje podział GPU na wiele zestawów chipletów. Każdy ma matrycę frontendową połączoną z kilkoma innymi matrycami silnika cieniującego. Co ciekawe, te chiplety GPU można elastycznie łączyć w różnych konfiguracjach. Na przykład zestawy chipsetów mogą współpracować jako pojedynczy, zunifikowany GPU, działający jak tradycyjna, monolityczna konstrukcja lub AMD może podzielić zestawy na odrębne grupy, z których każda działa jako niezależne GPU. Dostępny jest nawet tryb hybrydowy, w którym niektóre zestawy chipletów działają jak zunifikowane GPU, podczas gdy inne działają niezależnie.

Patent AMD pokazuje, że firma ma pójść dalej w zakresie chipletów, umożliwiając różne kombinacje i konfiguracje GPU.

amd

Takie modułowe podejście do budowy układu graficznego ma kilka zalet. Po pierwsze, umożliwia proste skalowanie GPU w obie strony i tym samym wydajności w zależności od potrzeb produktu lub trybów pracy. Taka konstrukcja chipletu mogłaby również zapewnić optymalizację kosztów poprzez zastosowanie różnych matryc wytwarzanych w różnych litografiach. Tylko najbardziej kluczowe komponenty, takie jak rdzenie shaderów, muszą być wytwarzane przy użyciu drogich, topowych procesów technologicznych. Wspierająca logika frontendu mogłaby działać na tańszym, starszym krzemie.

Oczywiście AMD przyjęło już podstawowe wersje tej filozofii chipsetów dla swoich obecnych układów graficznych RDNA 3. Są to jednak stosunkowo proste konstrukcje wykorzystujące dwa rodzaje chipletów – podstawową kość GPU i kości pamięci podręcznej. Plotki wskazują, że NVIDIA pracuje nad chipletami dla obliczeniowych GPU w nadchodzącej serii GeForce RTX 5000.

Jednakże patent ma pójść dalej, umożliwiając różne kombinacje i konfiguracje chipletów. Nie jest jasne, kiedy i gdzie dokładnie ten patent stanie się rzeczywistością – nie wszystkie patenty w ogóle są realizowane, ale niewykluczone, że firma wdroży ten pomysł w architekturze RDNA 5. Tym bardziej że jest to zgodne z najnowszymi trendami branżowymi, które wskazują na przejście na zdezagregowane konstrukcje chipów. Czerwony zespół eksperymentował już także z innymi unikalnymi projektami chipletów, patent złożony w sierpniu 2023 r. opisuje konstrukcję układu graficznego z wieloma matrycami, bez centralnego procesora sterującego różnymi chipletami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD RDNA 5 może przynieść unikalne „wielochipletowe” GPU z trzema dedykowanymi matrycami

 0