AMD rezygnuje ze sterowników 32-bit dla Radeonów

AMD rezygnuje ze sterowników 32-bit dla Radeonów

Odejście od systemów Windows 32-bit jest nieuniknione i tam gdzie nie jest konieczne stosowanie 32-bitowego OS, producenci oprogramowania oraz dostawcy podzespołów komputerowych zalecają jak najszybszą przesiadkę na 64-bity. Ma to związek z porzuceniem wspierania takich systemów operacyjnych i wstrzymanie aktualizacji oprogramowania oraz sterowników. Na początku tego roku NVIDIA zakończyła wydawanie sterowników kart graficznych na Windows 32-bit, a teraz AMD decyduje się na analogiczne posunięcie. Migracja z 32-bitowych systemów trwa już od kilku lat i obserwujemy porzucanie wsparcia dla tych systemów przez coraz większą ilość firm związanych zarówno ze sprzętem jak i ze światem gier oraz oprogramowania.

Systemy Windows 32 bit odchodzą w zapomnienie, nie dziwi więc fakt, że AMD kończy dla nich wsparcie.

AMD potwierdziło rezygnację ze wsparcia dla systemów Windows 32-bit w oświadczeniu: "AMD Radeon Software dla 32-bitowych systemów Windows odchodzi w przeszłość - nie planujemy wspierać tych systemów w kolejnych wersjach sterowników. Zmiana ta pozwala AMD na oddelegowanie cennych zasobów inżynierskich do opracowywania nowych funkcji i usprawniania produktów opartych o najnowsze systemy 64 bitowe". AMD podkreśla, że każdy może oczywiście dalej korzystać z systemu 32 bitowego jeśli ma taką potrzebę, jednakże chcąc aktualizować sterowniki do najnowszych wersji, konieczna będzie przesiadka. Problem ten nie będzie niedogodnością dla dużej liczby użytkowników, bo większość i tak posiada już Windows w wersji 64 bitowej, a reszta raczej nie potrzebuje najnowszych aktualizacji dla najwydajniejszych kart graficznych.

Jeśli chodzi o samych graczy, to w chwili obecnej 32-bitowy system Windows 10 posiada zaledwie 0,29 procenta użytkowników platformy Steam, 1,63 procenta korzysta z Windows 7 32-bit, a 0,13 procenta wciąż posiada Windows XP. Wartości te każdego miesiąca dodatkowo maleją i coraz więcej osób przesiada się na 64 bitowe systemy,  co jasno pokazuje sens decyzji AMD i wcześniej NVIDII. Ostatnim sterownikiem ze wsparciem dla wspomnianych systemów będzie Radeon Software Adrenalin 18.9.3 WHQL, po tej wersji każdy kto chce korzystać z nowych usprawnień i aktualizacji będzie musiał dokonać instalacji nowego systemu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD rezygnuje ze sterowników 32-bit dla Radeonów

 0