AMD również przymierza się do hybrydowej architektury w stylu big.LITTLE

AMD również przymierza się do hybrydowej architektury w stylu big.LITTLE

Zdaje się, że AMD zamierza pójść śladami Intela i wzorując się na architekturze big.LITTLE od ARM również przygotuje procesor oparty o hybrydową budowę, gdzie w ramach jednego układu otrzymamy wysokowydajne rdzenie sparowane z mniejszymi energooszczędnymi. Tak wynika przynajmniej z najnowszego wniosku patentowego złożonego przez Czerwonych. Oczywiście samo obieganie się o patent nie oznacza od razu, że producent szykuje szybką odpowiedź na technikę Intel Hybrid, a ostatecznie w ogóle możemy nie doczekać się takiego rozwiązania od AMD, ale ewidentnie firma rozważa takie podejście i eksperymentuje z nim. W przyszłości możemy więc doczekać się hybrydowych procesorów Ryzen, ale na razie mówimy jedynie o pewnej koncepcji, która znajduje się na papierze.

Zdaje się, że AMD zamierza pójść śladami Intela i wzorując się na architekturze big.LITTLE od ARM również przygotuje procesor oparty o hybrydową budowę.

AMD również przymierza się ro hybrydowej architektury w stylu big.LITTLE

Dokumentacja ujawnia nowy zestaw instrukcji (subset) dla energooszczędnych operacji, gdzie w ramach tej nowej implementacji pojedynczy subset realizowany jest na „dużych rdzeniach” zoptymalizowanych pod kątem wysokiej wydajności, a drugi subset może być w tym samym czasie uruchomiony na mniejszych rdzeniach, zaprojektowanych pod najwyższą efektywność energetyczną. Z patentu wynika, że zastosowana byłaby tu nowa technika, która pomaga rdzeniom w korzystaniu z lokacji „współdzielonej pamięci”, by przyspieszyć transfer wątków . To zależeć będzie jednak od pewnych zmiennych. W praktyce spodziewać można się, że duże rdzenie wykonywać będą prace wymagające wysokiej wydajności, a mniejsze lżejsze zadania. Kiedy rdzeń nie jest właśnie używany albo znajduje się w stanie uśpienia, może być odcięty, co z kolei poprawić ma jeszcze bardziej energooszczędność CPU. Intel implementował już takie hybrydowe rozwiązanie w układach Lakefield, ale podobnie jak w przypadku ARM, system operacyjny i aplikacje muszą być tu świadome tej hybrydowej architektury, by mogły obierać za cel i przydzielać wątki do właściwych rdzeni. Niebiescy stosują tu ponadto warstwową technologię Foveros 3D, gdzie poszczególne kości układane są w stosach.    

Metoda zaprezentowana w patencie AMD ma pozwolić z kolei procesorowi na samodzielne przydzielanie wątków do klasterów, ale w zależności od zestawu instrukcji przeznaczonych dla odpowiednich rdzeni (duże/małe). Spodziewać można się więc, że wątki będą tu zmieniać się i rotować pomiędzy rodzajami rdzeni w zależności od ich wykorzystania. Jeśli więc duże rdzenie nie będą w pełni wykorzystane, w takim przypadku procesor może przydzielić im zadania realizowane przez mniejsze, o ile oczywiście będą wspierać dane instrukcje. Sama koncepcja opiera się praktycznie na tych samych założeniach co big.LITTLE od ARM i ciekawe, jak AMD dokona implementacji tego rozwiązania w procesorach x86. Spodziewać można się jednak, że podobnie jak Intel, w pierwszej kolejności Czerwoni zdecydują się na implementację tej technologii w mobilnych CPU dla laptopów. Sam patent znajduje się na wczesnym etapie rozwoju i może jeszcze ulec zmianie, więc zapewne na pierwsze produkty, które z niego skorzystają, przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać (o ile w ogóle się takowe pojawią).

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD również przymierza się do hybrydowej architektury w stylu big.LITTLE

 0