AMD Ryzen 3 3200G - zdjęcia i specyfikacja stacjonarnego APU Picasso

AMD Ryzen 3 3200G - zdjęcia i specyfikacja stacjonarnego APU Picasso

Na jednym z popularnych chińskim for (Chiphell) wyciekło nadchodzące APU od AMD z serii Ryzen 3000. Nowe procesory z tej rodziny oferować powinny wyższą wydajność na wat oraz wyższe częstotliwości taktowania zegarów względem APU z serii Ryzen 2000, które zaprezentowano w ubiegłym roku. Co warto jednak od razu podkreślić, nie należy mylić tych układów ze stacjonarnymi CPU Ryzen 3000, które zadebiutują w połowie roku i bazować będą na 7 nm architekturze Zen 2. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z układem z serii o nazwie kodowej Picasso, która wciąż korzysta z 12 nm technologii Zen+, będącej usprawnioną wersją pierwszej generacji Zen opartą o 14 nm litografię. Na 7 nm APU będziemy musieli poczekać zapewne do przyszłego roku, kiedy to na rynku pojawią się modele Ryzen 4000 z CPU Zen 2 i GPU Navi.

Mamy tudo czynienia z układem APU z serii o nazwie kodowej Picasso, która wciąż korzysta z 12 nm technologii Zen+.

Wracając jednak do głównej gwiazdy tego newsa, na chińskim forum pojawiło się zdjęcie modelu Ryzen 3 3200G, który traktować można jako bezpośredniego następcę układu Ryzen 3 2200G. Spodziewać można się także, że AMD szykuje następcę Ryzena 5 2400G, który powinien nazywać się Ryzen 5 3400G. I choć osoba odpowiedzialna za ten przeciek nie ujawniła żadnych dodatkowych szczegółów na temat APU, to z pomocą przyszedł nam niezastąpiony w tym aspekcie TUM APISAK, czyli użytkownik Twittera, który regularnie dostarcza ciekawe informacji odnośnie procesorów i grafik. Wygląda więc na to, że liczba rdzeni oraz wątków nie ulegnie tu zmianie i Ryzen 3 3200G otrzyma ich po cztery. Jeśli zaś chodzi o zintegrowane GPU, to otrzymać ma 512 procesorów strumieniowych.

Ryzen 3 3200G pojawił się w bazie danych jednego z benchmarków, gdzie odnotowano, że jego bazowa częstotliwość taktowania CPU wynosiła 3,6 GHz i w trybie Boost wzrastała do 3,9 GHz. Oznacza to, że w tym pierwszym przypadku taktowanie wzrosło o 100 MHz, a w tym drugim o 200 MHz względem poprzednika. GPU z kolei pracowało z prędkością 1250 MHz, a w przypadku Ryzen 3 2200G było to 1100 MHz. Co warto jednak podkreślić, nie mamy pewności, czy jest to finalna specyfikacja, ponieważ w benchmarku testowana mogła być próbka inżynieryjna, aczkolwiek takie wartości zegarów wydają się w tym przypadku bardzo prawdopodobne. Nie wiemy jednak, kiedy AMD zdecyduje się na wypuszczenie trzeciej generacji desktopowych APU Ryzen, ale raczej nie przyjdzie nam zbyt długo czekać na te produkty, tym bardziej, że zapowiedziano już ich mobilne odpowiedniki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 3 3200G - zdjęcia i specyfikacja stacjonarnego APU Picasso

 0