AMD Ryzen 5000 Cezanne APU z grafiką jeszcze szybszą niż Renoir

AMD Ryzen 5000 Cezanne APU z grafiką jeszcze szybszą niż Renoir

Nowe układy APU AMD Ryzen 5000 o nazwie kodowej Cezanne mają zostać wprowadzone na rynek w przyszłym roku, poszerzając portfolio producenta w kategorii układów mobilnych. Wcześniejsze przecieki wskazywały, że generacja APU Cezanne będzie oferować zupełnie nową architekturę rdzenia Zen wraz z szybszą grafiką Vega, a teraz ujawniony wpis w bazie danych Sisoftware wydaje się potwierdzać te informacje. Na wpis z benchmarka natknął się Rogame, który natychmiast udostępnił informacje o nowym APU, które jest częścią platformy „Celadon CZN Renoir”. Niestety brak tu szczegółowych informacji na temat procesora w tej jednostce APU, jednak sporo ujawniono na temat GPU.  Wiadomo również, że APU Cezanne znajdzie się na pokładzie komputerów przenośnych.

W bazie benchmarka Sisoftware pojawił się wpis ukazujący jedno z nadchodzących APU z rodziny Cezanne. O procesorze wciąż niewiele wiadomo, jednak strona graficzna wygląda obiecująco.

Układ graficzny zawiera 8 jednostek obliczeniowych CU opartych na ulepszonej wersji architektury graficznej Vega. Każda jednostka obliczeniowa zawiera 64 procesory strumieniowe, co łącznie daje 512 procesorów strumieniowych. Jest to taka sama liczba rdzeni, jak w przypadku istniejących flagowych APU Ryzen 4000 „Renoir”. Warto zwrócić uwagę na taktowanie zegara, które jest o 100 MHz wyższe niż we wszystkich laptopowych układach APU z serii Ryzen 4000. Dla porównania AMD Ryzen 7 4800U i Ryzen 9 4900H posiadają 8 jednostek CU Vega opartych na procesie 7 nm, ale są taktowane z częstotliwością 1750 MHz. Procesor graficzny Vega w tym konkretnym APU Cezanne ma taktowanie 1850 MHz, czyli jest o 100 MHz wyższe niż jednostki APU Renoir.

Trzeba oczywiście brać pod uwagę, że jest to bardzo wczesny wyciek informacji i jest bardzo prawdopodobne, że inne układy Cezanne będą oferować jeszcze wyższe zegary GPU, co w efekcie da nam laptopy z graficzną wydajnością na poziomie konsol obecnej generacji PlayStation 4 Slim i Xbox One S i to z wykorzystaniem zintegrowanego układu graficznego. Wstępnie można zakładać, że APU Ryzen 5000 przyniesie spory skok wydajności GPU, podczas gdy nowej generacji rdzenie  Zen 3 zapewnią duży wzrost wydajności również po stronie procesora. Na więcej informacji musimy jednak jeszcze poczekać, zapewne do kolejnego przecieku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 5000 Cezanne APU z grafiką jeszcze szybszą niż Renoir

 0