AMD Ryzen 5 2600 oskalpowany. Warto ściągać heatspreader?

AMD Ryzen 5 2600 oskalpowany. Warto ściągać heatspreader?

Znany na całym świecie overlocker der8auer opublikował kolejne fascynujący materiał, na którym pokazany został pozbawiony heatspreadera AMD Ryzen 5 2600.

Znany z podkręcania procesorów oraz ściągania z nich rozpraszaczy ciepła der8auer, w swoim najnowszym materiale pokazuje, czy skalpowanie Ryzena 5 2600 przynosi jakiekolwiek korzyści. Na nagraniu der8auer wykorzystuje lekko zmodyfikowaną wersję swojego własnego narzędzia Delid-Die-Mate 2. Aby w ogóle móc ściągnąć rozpraszacz ciepła konieczne było rozgrzanie procesora do temperatury wynoszącej około 170 - 180 stopni Celsjusza, co było niezbędne by roztopić znajdujący się pod "czapką" lut. Poddanie procesora działaniu tak wysokiej temperatury może być niepokojące i budzić obawy o jego dalsze poprawne funkcjonowanie, jednakże ryzyko zniszczenia chipu jest znacznie mniejsze niż przypadku rozwiązania siłowego, które byłoby w innym przypadku niezbędne by pozbyć się rozpraszacza.

O przewadze luta nad "glutem" świadczą wyniki uzyskane przez oskalpowany AMD Ryzen 5 2600 

Der8auer z powodzeniem zakończył ryzykowną operację skalpowania procesora i po wyczyszczeniu zastąpił lut z indu swoją ulubioną pastą z ciekłego metalu. Co jest dość interesujące to rozmiar rdzenia. Der8auer zauważył, że 12 nanometrowy rdzeń wykonany w architekturze Zen+ jest identycznego rozmiaru co poprzednia 14-nanometrowa generacja Zen. Po oskalpowaniu przyszedł czas na testy pod obciążeniem i obserwacja temperatur. Okazuje się, że cały zabieg poza walorami poznawczymi, nie przyniósł żadnych wymiernych korzyści. Co prawda oskalpowany procesor pracował z niższą temperaturą, jednakże różnice były bardzo nieznaczne. Za chłodzenie odpowiadał zestaw NZXT Kraken X62, procesor pracował z taktowaniem 4,1 GHz oraz napięciem 1,35 V. Podczas testów w benchmarku Cinebench R15 temperatura CPU wyniosła 60 stopni Celsjusza, co jest wynikiem zaledwie o 4 stopnie lepszym w porównaniu z oryginalnym rozpraszaczem. Biorąc pod uwagę poziom ryzyka całej operacji, można stwierdzić, że skalpowanie w tym przypadku jest całkowicie nieuzasadnione.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 5 2600 oskalpowany. Warto ściągać heatspreader?

 0