AMD Ryzen 5 5600X pozytywnie zaskakuje potencjałem podkręcania. Wyniki po OC

AMD Ryzen 5 5600X pozytywnie zaskakuje potencjałem podkręcania. Wyniki po OC

 

Dziś premiera nowej generacji procesorów Ryzen od AMD i na naszym portalu możecie zapoznać się z pierwszą w Polsce (jeśli nie na świecie) recenzją modelu Ryzen 5 5600X (zachęcamy do lektury pod TYM adresem). Jeśli zastanawiacie się jak w przypadku architektury Zen 3 wygląda potencjał OC nowych Ryzenów, to już spieszymy z odpowiedzią. Zanim jednak to nastąpi, warto przypomnieć czym dokładnie jest Ryzen 5 5600X. Mamy tu do czynienia z 6-rdzeniowym i 12-wątkowym CPU o bazowym taktowaniu 3,7 GHz, który w trybie Max Boost rozpędza się do 4,6 GHz (pojedynczy rdzeń). Układ ten posiada także 32 MB pamięci cache L3 i 3 MB pamięci cache L2, a zdaniem producenta zastosowana tu technologia Zen 3 gwarantować ma 19% wzrost wydajności IPC. 

Jeśli zastanawiacie się jak w przypadku architektury Zen 3 wygląda potencjał OC nowych Ryzenów, to już spieszymy z odpowiedzią.

Wróćmy zatem do możliwości OC, w przypadku testowanej przez nas sztuki potencjał podkręcania okazał się bardzo dobry, bo naszemu redaktorowi bez większych kłopotów udało się ustabilizować aż 4,8 GHz dla wszystkich rdzeni, przy napięciu zasilającym rdzeni równym 1,275 V. Niestety nie udało się tu dobić do 4,9 GHz, nawet przy próbach zwiększenia napięcia do 1,4 V. Nie zmienia to jednak faktu, że kolejna generacja Ryzenów znów podnosi zegary i to zarówno te prosto po wyjęciu z pudełka, jak i potencjał podkręcania, co może tylko cieszyć. Tym bardziej, że 4,8 GHz to częstotliwość przewyższająca maksymalny fabryczny Boost. Tym samym spodziewać możemy się wzrostu wydajności zarówno w scenariuszach wielo-, jak i jednowątkowych, co dotychczas dla procesorów AMD Ryzen raczej się nie zdarzało.

Podobne wnioski można wysnuć z testu Lawrence’a Timme, któremu udało się kupić przed premierą procesor Ryzen 5 5600X na eBayu. Timme wykręcił to CPU do poziomu 4,85 HGz przy woltarzu 1,35 V, ale posłużył się chłodzeniem wodnym. Za platformę posłużyła mu zaś płyta główna ASUS Crosshair VII Hero i pamięci RAM Patriot Viper Steel DDR4-4000 (16 GB). Nie omieszkał również przetestować procesora, do czego wykorzystał benchmark CineBench R20, gdzie ten uzyskał 4888 punktów (w naszym przypadku było to 4822 punkty). Dla porównania 8-rdzeniowy i 16-wątkowy Ryzen 7 3700X pochwalić może się wynikiem 4791 punktów, a Core i5-10600K, czyli bezpośredni rywal od Intela, 3594 punkty. Wygląda więc na to, że Zen 3, a przynajmniej Ryzen 5 5600X, spełnia pokładane w nim nadzieje, dlatego też procesor otrzymał od nas bardzo wysoką ocenę i rekomendację.    

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 5 5600X pozytywnie zaskakuje potencjałem podkręcania. Wyniki po OC

 0