AMD Ryzen 9 5900X z 12 rdzeniami, Ryzen 7 5800X z 8. Nowe plotki o CPU Zen 3

AMD Ryzen 9 5900X z 12 rdzeniami, Ryzen 7 5800X z 8. Nowe plotki o CPU Zen 3

Patrick Shur, inżynier software’owy, który lubi dzielić się z nami szczegółami odnośnie przyszłych procesorów Ryzen, opublikował nowy tweet, w którym sugeruje, że nadchodzące CPU bazujące na architekturze Zen 3 rzeczywiście przeskoczą o 1000 w swoim nazewnictwie. Jego zdaniem, podobnie jak plotkach, które pojawiły się w sieci jakiś czas temu, nowa seria stacjonarnych procesorów AMD nazywać będzie się Ryzen 5000. Dzięki temu producent zrówna w końcu pod względem nazewnictwa swoje desktopowe i mobilne serie, gdyż zarówno układy Vermeer (następcy stacjonarnych Matisse), jak i Cezanne (następcy mobilnych Renoir), trafią na rynek w ramach serii Ryzen 5000. Tym samym seria 4000 pozostałaby zarezerwowana jedynie dla laptopowych procesorów (FP6) i stacjonarnych (AM4) Renoir.  

Według najnowszych doniesień, nowa seria procesorów AMD nazywać będzie się Ryzen 5000.

Oczywiście nie można brać tych informacji za pewnik, tym bardziej, że Patrick nie podaje żadnego źródła, więc opieramy się jedynie na jego tweecie. To jednak nie wszystko, co miał do przekazania, ponieważ twierdzi także, że Ryzen 9 5900X to 12-rdzeniowy procesor, a Ryzen 7 5800X to 8-rdzeniowy model. Trzeba przyznać, że ma to sens, ponieważ oznacza taką samą liczbę rdzeni, jaką AMD stosuje w swojej obecnej serii, opartej na architekturze Zen 2. W ubiegłym miesiącu Igor’sLAB donosiło zaś, że próbki inżynieryjne Vermeer rozpędzają się do 4,9 GHz i już wtedy spekulowano, że AMD może dążyć do ujednolicenia nazewnictwa mobilnych i desktopowych serii. Jednak zdaniem Patricka Shura kody OPN, które ujawnił Igor Wallossek, dotyczyły 12-rdzeniowego, a nie 16-rdzeniowego Ryzena.       

 

Biorąc pod uwagę nazewnictwo obu ujawnionych procesorów, nie pozostaje tu zbyt wiele miejsca na 10-rdzeniowe CPU, ale AMD może zdecydować się na wypuszczenie takowego pod nazwą 5850X, o ile w ogóle ma plany na taką konfigurację rdzeni. Z racji tego, że tym razem nie spodziewamy się zwiększenia liczby rdzeni, oczekiwać można, że wzrost wydajności bazował będzie głównie na zmianach poczynionych w samej architekturze. Z informacji do jakich dotarł portal VideoCardz wynika, że Zen 3 stanowić ma pierwsze duże przeprojektowanie architektury Zen, które koncentrować będzie się na wydajności na wat i skalowaniu. Oczekiwać mamy znaczącego wzrostu IPC, 8 rdzeni na blok CCX, nowego chipu IO z lepszym kontrolerem pamięci, poprawioną wielowątkowością (SMT) i efektywniejszym trybem boost. Ten ostatni nie będzie koncentrował się na możliwie najwyższych taktowaniach, a na dłuższym utrzymywaniu obciążenia pracą. Przypominamy, że oficjalna prezentacja Zen 3 zaplanowana jest na 8 października i wtedy będziemy mogli zweryfikować te informacje.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 9 5900X z 12 rdzeniami, Ryzen 7 5800X z 8. Nowe plotki o CPU Zen 3

 0