AMD Ryzen – nowe procesory z 8 rdzeniami i 16 wątkami

AMD Ryzen – nowe procesory z 8 rdzeniami i 16 wątkami

Wyciekły informacje na temat pierwszych procesorów AMD, które będą zbudowane w oparciu o architekturę Zen. Otrzymały one nazwę Ryzen i zapowiada się, że w końcu będą w stanie konkurować z układami Intela.

Procesory AMD Ryzen mają zadebiutować w pierwszym kwartale 2017 roku. Wśród dostępnych modeli pojawią się także konstrukcje ośmiordzeniowie z obsługą szesnastu wątków. Będą to najmocniejsze procesory w ofercie „czerwonych”, które mają zadowolić entuzjastów, czyli przede wszystkim graczy komputerowych i profesjonalistów, którzy potrzebują dużej mocy obliczeniowej.

Według nieoficjalnych informacji ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen będzie wyposażony w 20 MB pamięci podręcznej. Z tego 4 MB będą przypadać na pamięć podręczną drugiego poziomu (osiem bloków po 512 kB), a 16 MB na pamięć trzeciego poziomu (dwa bloki po 8 MB).

Procesor ma działać z zegarem ustawionym powyżej 3,4 GHz, ale dokładna częstotliwość nie jest jeszcze znana. Współpracować będzie z nowym chipsetem AMD X370 oraz podstawką AMD AM4. Nowe układy to także wiele autorskich rozwiązań, w tym takie, jak: XFR (eXtended frequency range), Smart Prefetch, zupełnie nowy, zbudowany od podstaw system zarządzania energią o nazwie AMD Pure Power, a także AMD Precision Boost.

Jeśli potwierdzą się wcześniejsze informacje o wysokiej wydajności architektury Zen, to w końcu zapowiada się mocna rywalizacja między Intelem oraz AMD.

AMD Ryzen CPU

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen – nowe procesory z 8 rdzeniami i 16 wątkami

 0