AMD Ryzen Threadripper 3. generacji bez kompatybilności z X399?

AMD Ryzen Threadripper 3. generacji bez kompatybilności z X399?

Procesory Ryzen Threadripper trzeciej generacji AMD zostaną wprowadzone na rynek w listopadzie. Nowa linia HEDT będzie zawierać zupełnie nową architekturę rdzenia Zen 2 i ma oferować spory wzrost wielozadaniowej wydajności. Niestety wraz z tymi wszystkimi dodatkowymi możliwościami, procesory mogą również wymagać nowej wersji gniazda TR, które, jeśli pogłoski są prawdziwe, może przekreślić ich wsteczną kompatybilność z istniejącymi produktami  X399. Szczegóły pochodzą od autora kalkulatora DRAM dla procesorów AMD Ryzen, Yuri Bubily znany jako 1usmus twierdzi, że AMD w swoich najnowszych planach usunęło kompatybilność z X399 dla procesorów Ryzen Threadripper nowej generacji. Wyraźnie wskazuje to na nadchodzącą serię AMD Ryzen Threadripper 3. generacji, która zadebiutuje w listopadzie z układem oferującym 24 rdzenie i 48 wątków. "Hej. Niestety nie ma dobrych wiadomości, AMD zmieniło zdanie na temat kompatybilności X399 z nową generacją. Z tego powodu HEDT zniknęło ze wszystkich kalendarzy, a premiera tych procesorów musiała zostać odłożona.. Ponieważ nowy procesor ma nowy kontroler pamięci, musieli mocno zmienić piny. Również nowy standard PCI Gen 4 i nowe styki zasilania miały na to wpływ. TRX40 i TRX80 to nowa generacja i nowa architektura. Nie ma nic wspólnego z poprzednią generacją. W tej chwili wszystkie informacje są tajne i nie mam do nich dostępu." - napisał 1usmus na forum Overclock.net.

Według nieoficjalnych informacji procesory Ryzen Threadripper 3. generacji nie będą wstecznie kompatybilne z X399, jak również będą wymagać zmian w samej podstawce.

Yuri zwraca uwagę, że nowy kontroler pamięci, wiele chipletów i dodanie PCIe Gen 4, to tylko niektóre z powodów, dla których otrzymamy zmianę platformy, która obejmie zarówno nowy chipset, jak i nowe gniazdo. Jeśli chodzi o chipset, pojawiło się kilka przecieków dotyczących nowych układów TRX40, TRX80, WRX80, które powinny zastąpić X399. Nowe gniazdo ma być poprawioną wersją istniejącego gniazda TR4, przynoszące większą liczbą pinów zasilania, co było koniecznością dla nowego protokołu PCIe Gen 4. Nie jest tajemnicą, że z każdą nową generacją procesorów Ryzen, AMD wprowadzało również nowe platformy, ale zachowywało również kompatybilność ze starszymi płytami głównymi. Obecnie platformy AMD X570 obsługują wszystkie procesory Ryzen, jak również procesory Ryzen 3. generacji są obsługiwane także przez starsze płyty główne X370 i X470. Nowe Ryzeny również otrzymały nowy układ I/O  wraz z PCIe Gen 4, ale procesory te nie wymagały wymiany gniazd i mogą działać na starszych płytach głównych. To samo dotyczy EPYC 2. generacji, który jest kompatybilny z gniazdami starszych platform tworzonych dla Naples.

Nie wiadomo, czy zmiana gniazda będzie faktycznie tak znacząca, jak przedstawia to Yuri i wciąż możliwe jest, że procesory Ryzen Threadripper trzeciej generacji będą działać na istniejących płytach głównych, ale nie wykorzystają tego samego zestawu funkcji, co nowszy chipset. Wszystkiego dowiemy się już za dwa miesiące, a póki co możemy tylko opierać się na nieoficjalnych przeciekach. Chociaż informacja ta może być niezbyt korzystna dla użytkowników Ryzen Threadripper, którzy czekają na nowe układy 3. generacji, by wykorzystać je w swoich istniejących konfiguracjach, to patrząc z drugiej strony, może znaleźć i pozytywy - nowa linia HEDT będzie miała osobną platformę, dostosowaną specjalnie dla tej linii procesorów. Klienci oceniają jednak takie działania przez pryzmat portfela, więc taki ruch AMD nie będzie dobrze odebrany.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen Threadripper 3. generacji bez kompatybilności z X399?

 0