AMD Ryzen Threadripper 3. i 4. generacji zauważone w UserBenchmark i AIDA64

AMD Ryzen Threadripper 3. i 4. generacji zauważone w UserBenchmark i AIDA64

Pojawiły się kolejne przecieki dotyczące nadchodzących nowych procesorów AMD Ryzen Threadripper. Po pierwsze nowości pojawiły się w programie UserBenchmark, co dostrzegł znany informator TUM_APISAK, a po drugie  AMD 'Vermeer' i AMD 'Genesis' pojawiło się w bazie AIDA64. Wyniki, które dostrzeżono w UserBenchmark ujawniają nieco informacji o 16-rdzeniowej, 32-wątkowej próbce inżynierskiej o nazwie kodowej "Castle Peak" z taktowaniem bazowym 3,6 GHz i boost wynoszącym 4,0 GHz. W porównaniu do Ryzen Threadripper 2950X, próbka Castle Peak ma 100 MHz wyższy zegar bazowy i 400 MHz niższy w trybie boost, jednak trzeba pamiętać, że w wersji finalnej, taktowanie może uleć zwiększeniu. W porównaniu do Ryzen Threadripper 2950X, nowy Castle Peak prezentuje wzrost ogólnej wydajności o około 11 procent. W testach jednego i czterech rdzeni, próbka Castle Peak jest o 11 procent szybsza niż 2950X oraz 18 procent szybsza w teście wielordzeniowym. W zestawieniu z procesorem Ryzen 9 3900X widzimy tu 35 procent wyższą wielordzeniową wydajność ze strony Threadrippera.

Nowe przecieki o 3. i 4. generacji Threadripperów udzielają nowych informacji, ale również wywołują kolejne pytania... Czy będzie następca X399 i czy Zen 3 wraz z DDR5 i PCIe 5.0 oznaczać będzie konieczność przeniesienia podstawki AM4 na emeryturę?

Podobnie jak w przypadku istniejących już procesorów Ryzen 3000 AM4, Ryzen Threadripper 3000 będzie produkowany w oparciu o proces 7nm FinFET przez TSMC i wprowadzi nowe funkcje do platformy HEDT AMD, takie jak PCIe 4.0. Nie wiadomo jakie są plany AMD dotyczące wydania następcy X399. PCIe 4.0 wymaga skomplikowanych projektów płyt głównych, co będzie mocno podbijać ceny, jednak nawet bez nowego chipsetu, procesory Ryzen Threadripper serii 3000 przyniosą 60 linii PCIe 4.0, co jest ulepszeniem w zestawieniu z 60 liniami PCIe 3.0 u poprzedników.  Zarówno procesory Threadripper HEDT trzeciej generacji, jak i procesory serwerowe Rome wykorzystują nowy centralną rdzeń I/O, który komunikuje się bezpośrednio z sąsiednimi chipletami. Ten scentralizowany rdzeń I/O stwarza możliwość zmniejszenia opóźnień między chipletami. Ryzeny Threadrippery trzeciej generacji mogą mieć aż do 64 rdzeni. Obecne płyty główne X399 zbliżają się już do swoich limitów, gdy próbują okiełznać 32-rdzeniową bestię Ryzen Threadripper 2990WX, więc 64-rdzeniowy Threadripper będzie stawiać przed producentami nowe wyzwania, szczególnie przy podkręcaniu. Spodziewać się można nowych zaawansowanych projektów VRM .

Oprócz Castle Peak, pojawiły się nowe nazwy kodowe w bazie AIDA 64:

  • AMD Family 19h Models 00h-0h, “Genesis”
  • AMD Family 19h Models 20h-2h, “Vermeer”

AMD Family 19h Models 20h-2h, “Vermeer”  wskazuje ogólnie na Zen 3, podobnie jak Summit Ridge było nazwą kodową pierwszej generacji Ryzenów, a Whitehaven kodem dla pierwszej generacji Threadripperów. Natomiast AMD Family 19h Models 00h-0h, “Genesis” może wskazywać na 4. generację procesorów Ryzen Threadripper. Zen 3 ma przynieść wiele nowych możliwości i usprawnień jak PCIe 5.0, DDR5 oraz  4-wątkowa implementacja SMT, która jeszcze bardziej zwiększy możliwości wielowątkowości, z których znana jest architektura Zen.  Jeśli chodzi o implementację PCIe 5.0 i DDR5 to może tu być już konieczna rezygnacja z AM4.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen Threadripper 3. i 4. generacji zauważone w UserBenchmark i AIDA64

 0