AMD Ryzen (Zen 2) - szczegóły 16- i 12-rdzeniowego CPU

AMD Ryzen (Zen 2) - szczegóły 16- i 12-rdzeniowego CPU

oficjalnej prezentacji trzeciej generacji procesorów Ryzen, bazującej na architekturze Zen 2, pozostało już tylko 5 dni (ta odbyć ma się w najbliższy poniedziałek podczas wystąpienia AMD w ramach targów Computex 2019), w międzyczasie jednak docierają do nas kolejne przecieki na ich temat. Najnowsze są o tyle ciekawe, że ujawniają szczegóły na temat nadchodzących modeli oferujących 12 oraz 16 rdzeni na pokładzie. Ich źródłem jest zaś AdoredTV, czyli youtubowy kanał, który kilkukrotnie już udowodnił, że ma dojścia w branży (podawane przez niego szczegóły nie zawsze się sprawdzają, ale często zawierają choćby ziarno prawdy). Tradycyjnie jednak, jak zawsze w tego typu sytuacjach, radzimy podchodzić do prezentowanych tu informacji ze stosownym dystansem, ale na szczęście tym razem nie powinniśmy zbyt długo czekać na weryfikację tych danych.

Najnowsze przecieki na temat procesorów Ryzen 3000 ujawniają szczegóły na temat nadchodzących modeli oferujących 12 oraz 16 rdzeni na pokładzie.

AMD Ryzen (Zen 2) - szczegóły 16- i 12-rdzeniowego CPU

Przejdźmy zatem do szczegółów. 16-rdzeniowy Ryzen został przetestowany w benchmarku Cinebench R15, gdzie odnotowano, że jego maksymalne taktowanie wynosi 4,2 GHz, ale bazowa prędkość to 3,2 GHz. Co warto jednak zauważyć, do testów został on podkręcony do poziomu 4,2 GHz na wszystkich rdzeniach, co jest niewątpliwie imponującym rezultatem i zdaje się potwierdzać wysoki potencjał OC nowych Ryzenów. Jeśli wierzyć przeciekowi, taka konfiguracja (16 rdzeni przy 4,2 GHz) pozwoliła uzyskać w Cinebench R15 wynik na poziomie 4278 pkt. i dla porównania 8-rdzeniowy Ryzen 7 2700X pochwalić może się tu rezultatem 1828 pkt, 16-rdzeniowy Threadripper 1950X 3055 pkt., a Intel Core i9 7960X (także 16 rdzeni) 3163 pkt. Rezultat zdaje się wskazywać na wzrost wydajności IPC (instrukcji na cykl zegara) rzędu 10%, a brać tu trzeba także pod uwagę wyższe taktowania, a to za sprawą m.in. 7 nm litografii. Dwukrotnie więcej rdzeni sprawia zaś, że wydajność wielowątkowa nowego Ryzena z łatwością może być dwukrotnie wyższa niż poprzednika.

12-rdzeniowy Ryzen ma być z kolei demonem prędkości, ponieważ w trybie boost osiągać ma aż 5,0 GHz. Niestety nie ujawniono jeszcze jego bazowego taktowania, ale układ ten prezentowany miał być niedawno producentom płyt głównych. Jeśli ten także będzie się tak łatwo kręcił jak 16-rdzeniowy model, to spodziewać można się, że z łatwością uzyskamy tu przeszło 4,2 GHz na wszystkich rdzeniach. W związku z tym procesor ten może okazać się bardzo popularny wśród entuzjastów i graczy. Trzeba przyznać, że nowe Ryzeny zapowiadają się bardzo obiecująco, ale na ich rynkową premierę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ponieważ AMD potwierdziło niedawno, że ta planowana jest dopiero na trzeci kwartał, co oznacza, że na sklepowych półkach wylądują najwcześniej w lipcu tego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen (Zen 2) - szczegóły 16- i 12-rdzeniowego CPU

 0