AMD Sharkstooth - domniemany Threadripper (Zen 2) w bazie danych Geekbench

AMD Sharkstooth - domniemany Threadripper (Zen 2) w bazie danych Geekbench

Zdaje się, że AMD rozpoczęło już testowanie trzeciej generacji swoich procesorów z segmentu HEDT, znanych jako Ryzen Threadripper. Tak przynajmniej sugeruje najnowszy wpis odnaleziony w internetowej bazie danych jednego z popularnych benchmarków, a mianowicie Geekbench. Pojawia się tam bowiem 32-rdzeniowe i 64-wątkowe CPU o nazwie kodowej „AMD Sharkstooth", którego częstotliwość taktowania wynosi 3,6 GHz, a program rozpoznał identyfikator jego modelu jako „AuthenticAMD Family 23 Model 49 Stepping 0”. Warto podkreślić, że żaden z serwerowych procesorów EPYC drugiej generacji nie odpowiada tej specyfikacji, co tylko przekonuje nas, że najpewniej mamy tu do czynienia ze CPU skierowanymi na segment HEDT, czyli high-endowe desktopy z rynku prosumeckiego.

W Geekbench pojawia się nowe 32-rdzeniowe i 64-wątkowe CPU o nazwie kodowej „AMD Sharkstooth".

AMD Sharkstooth - domniemany Threadripper (Zen 2) w bazie danych Geekbench

Do testów zastosowano prototypową platformę, bazującą na zaprojektowanej przez AMD płycie głównej, znanej pod nazwą kodową „WhiteHavenOC-CP”, która wykorzystywana jest do sprawdzania różnych komponentów procesorów i możliwości w zakresie I/O. Geekbench odnotował, że w tym przypadku CPU sparowane było z aż 128 GB pamięci RAM, a sam test przeprowadzony był pod kontrolą systemu operacyjnego Linux w jego 64-bitowej wersji. Procesor uzyskał wynik wielowątkowy na poziomie aż 94772 punkty, co oznacza, że jest on ok. 18,5% lepszy od tego, co osiąga tu Ryzen Threadripper 2990WX w podobnych warunkach (na Linuksie). Co więcej, rezultat jest w 5% zasięgu konkurencyjnego Xeona W-3175X, który pochwalić może się tu wynikiem ok. 99000 punktów.

Trzeba jednak pamiętać, że zapewne mamy tu do czynienia z próbką inżynieryjną i ostateczna wersja tego układu może doczekać się wyższego taktowania, co powinno przełożyć się na jeszcze wyższą wydajność. Poza tym AMD na pewno wykorzysta premierę kolejnych Threadripperów do wypuszczenia na rynek nowych, przygotowanych specjalnie dla nich chipsetów płyt głównych, zachowując jednocześnie wsteczną kompatybilność z platformą X399. Nowy układ logiki zapewnić powinien wsparcie dla interfejsu PCI-Express gen 4.0, bardziej rozbudowaną sekcję VRM i usprawnione połączenie pamięci/PCIe, co z kolei przełoży się zapewne na wsparcie dla szybszych pamięci i większą stabilność połączeń PCIe. Premiery trzeciej generacji procesorów Ryzen Threadripper spodziewamy się pod koniec roku, najpewniej w październiku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Sharkstooth - domniemany Threadripper (Zen 2) w bazie danych Geekbench

 0