AMD szykować ma GPU z serii Navi 20, nazywane "Zabójcami NVIDII"

AMD szykować ma GPU z serii Navi 20, nazywane "Zabójcami NVIDII"

Odkąd na rynku wylądowały pierwsze karty graficzne wyposażone w 7 nm układy Navi (seria Radeon RX 5700), coraz częściej docierają do nas doniesienia na temat kolejnych GPU szykowanych przez AMD, które korzystać będą z tej architektury. W sieci znaleźć można było już przecieki dotyczące słabszego układu graficznego Navi 14, który konkurować ma z kartami z serii GeForce GTX 16xx, ale coraz częściej mówi się też o mocniejszych wariantach Navi. Te zostały nawet ostatnio potwierdzone przez Lisę Su w jednym z wywiadów i pozwolić mają AMD nawiązać walkę z NVIDIĄ w high-endowym segmencie, gdzie na chwilą obecną Zieloni nie mają praktycznie żadnej konkurencji. Teraz ciekawymi informacjami podzielił się portal RedGamingTech, powołując się na swoje zaufane źródła, które przekazały mu, że Czerwoni szykują flagowy układ Navi 23, który wewnątrz firmy określany jest jako „NVIDIA Killer” (zabójca NVIDII).

Podobno Czerwoni szykują flagowy układ Navi 23, który wewnątrz firmy określany jest jako „NVIDIA Killer” (zabójca NVIDII).

Jego specyfikacja wciąż jest nieznana, ale premiera karty graficznej, która zrobi z niego użytek i bazować będzie na architekturze RDNA 2.0 ze wsparciem dla ray tracingu, spodziewana jest w połowie przyszłego roku. RedGamingTech podaje, że AMD pracuje obecnie nad dwoma GPU - Navi 21 i Navi 23 - oba mają zadebiutować w połowie 2020 roku. Nie wiemy jednak, czy ten drugi, określany jako „Zabójca NVIDII”, powalić ma konkurenta wydajnością czy też może oferować będzie bardzo zbliżone osiągi do high-endowych produktów Zielonych, ale w zdecydowanie korzystniejszej cenie. Pojawienie się wsparcia dla ray tracingu (śledzenia promieni w czasie rzeczywistym) wraz RDNA 2.0 wydaje się być wielce prawdopodobne, ponieważ producent regularnie wspomina o chęci wsparcia tej technologii i wiadomo, że otrzymają ją przyszłe konsole od Sony (PlayStation 5) oraz Microsoftu (Xbox Scarlett), które napędzane będą przez układy AMD z GPU Navi na pokładzie.

Nie wiemy jednak, jak te plany AMD mają się do rzekomego układu Navi 12, czyli większego GPU w ramach pierwszej generacji tej architektury, który miałby trafić do kart graficznych Radeon z serii RX 5800 lub RX 5900. Przecieki na jego temat pojawiały się jeszcze przed premierą serii RX 5700, ale o ile Czerwoni nie zdecydują się na szybką premierę modeli z wyższej serii, to zakładając, że plotki na temat Navi 21 i Navi 23 są prawdziwe, czas życia takowych kart byłby bardzo krótki. Tak czy inaczej, wszystko wskazuje na to, że przyszły rok będzie niezwykle interesujący na rynku kart graficznych i to nie tylko ze względu na rywalizację pomiędzy AMD i NVIDIĄ, ale także pojawienie się nowych konsol, które przeważnie są mocnym impulsem dla rynku PC oraz nowego gracza w tym segmencie, czyli Intela z dedykowanymi GPU Xe.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD szykować ma GPU z serii Navi 20, nazywane "Zabójcami NVIDII"

 0