AMD szykuje desktopowe zestawy z procesorem z konsoli Xbox Series X

AMD szykuje desktopowe zestawy z procesorem z konsoli Xbox Series X

VideoCardz opublikowało pierwsze zdjęcia nadchodzącego zestawu desktopowego AMD 4800S. Jak już można się domyślić, 4800S Desktop Kit jest następcą zestawu desktopowego 4700S, który bazuje na wadliwych układach SoC z PlayStation 5.

Według doniesień 4800S oparto najpewniej na wyselekcjonowanych (binning) lepszej jakości 7 nm SoC, które napędzają również 4700S. Jednak sklep nie otrzymał informacji o częstotliwościach zegara dla 4800S ani nie potwierdził, czy używa on recyklingowanego wariantu układu Ariel wykorzystywanego w PlayStation 5, czy customowego SoC z Xbox Series X (wiele wskazuje na to, że to jednak te układy). W każdym razie układ wewnątrz desktopowego zestawu 4800S powinien używać identycznej ośmiordzeniowej, 16-wątkowej konfiguracji, która zawiera rdzenie Zen 2 od AMD. Dla porównania 4700S używa zmodyfikowanej wersji SoC Ariel z wyłączoną grafiką RDNA 2. Procesor ma taktowanie bazowe na poziomie 3,6 GHz i taktowanie boost 4,0 GHz.

AMD 4800S Desktop Kit jest następcą zestawu desktopowego 4700S, który bazuje na wadliwych układach SoC z PlayStation 5.

AMD szykuje desktopowe zestawy procesorem z Xbox Series X

Model 4700S był wyposażony w 8 GB lub 16 GB pamięci GDDR6. Ponieważ 4800S nadal nie ma gniazd pamięci, zakładamy, że prawdopodobnie miałby te same opcje pamięci, co jego poprzednik. Jeśli chodzi o format, płyta główna 4700S była zgodna ze specyfikacją mini-ITX, podczas gdy 4800S wydaje się zgodny ze specyfikacją micro-ATX. Powiększony rozmiar pozwala AMD dodać więcej funkcji do płyty głównej.

Rzekomy arkusz specyfikacji podobno pokazuje desktopowy zestaw 4800S z gniazdem rozszerzeń PCIe 4.0 dla kart graficznych. Nie wiemy, czy jest to pełnoprawny interfejs x16, czy też jest ograniczony do x8. Tak czy inaczej, jest to ogromne ulepszenie w stosunku do poprzednika, który miał tylko interfejs PCIe 2.0 x4, co znacznie zmniejszało listę kompatybilnych kart graficznych. Co ciekawe, wygląda na to, że model 4800S nie pojawi się sam, ponieważ będzie towarzyszył mu podobno Radeon RX 6600 zainstalowany płycie głównej w zestawie.

AMD szykuje desktopowe zestawy procesorem z Xbox Series X

Podczas gdy 4700S był wyposażony w autorskie rozwiązanie chłodzenia, z przecieku wynika, że 4800S otrzyma standardowe otwory montażowe dla coolerów AM4. Zestaw ze zdjęcia, które wyciekło, wykorzystywał Wraith Stealth firmy AMD. To miła odmiana, ponieważ 4700S potrafił uzyskiwać nieco zbyt wysokie temperatury. Jeśli zaś 4800S jest chipem o wyższym taktowaniu, będzie potrzebował mocniejszego chłodzenia. W przeciwieństwie do 4700S, który oferuje tylko dwa porty SATA III, 4800S rzekomo ma gniazdo M.2, co pozwoli wykorzystać szybsze dyski SSD NVMe. Dodatkowo będzie miał również zintegrowaną łączność bezprzewodową, chociaż dokładna specyfikacja nie jest znana.

Jeśli informacje są prawdziwe, MSI produkuje zestawy desktopowe 4800S, podczas gdy Radeon RX 6600 pochodzi z obozu TUL (PowerColor). Jednak na razie nie jest jasne, czy będą inne kombinacje tego sprzętu. Nie będziemy musieli długo czekać, aby się dowiedzieć, ponieważ zestaw 4800S dla komputerów stacjonarnych zostanie wprowadzony na rynek w pierwszym kwartale 2022 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD szykuje desktopowe zestawy z procesorem z konsoli Xbox Series X

 0