AMD szykuje energooszczędne wersje APU z rodziny Ryzen

AMD szykuje energooszczędne wersje APU z rodziny Ryzen

Wczoraj na rynku wylądowały pierwsze stacjonarne układy APU z rodziny Ryzen, które zdają się oferować świetny stosunek ceny do oferowanych możliwości (niestety nie znamy jeszcze polskich cen). Wygląda jednak na to, że AMD może szykować także energooszczędne warianty tych procesorów.

Obecne modele, czyli Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G, pochwalić mogą się TDP na poziomie 65W, ale jeśli poszukujecie czegoś mniej prądożernego, to w takim razie czerwona ekipa powinna szykować coś, co przypadnie Wam do gustu. Co prawda producent oficjalnie jeszcze niczego nie zapowiedział, ale wydaje się, że dwóch producentów płyt głównych postanowiło wyręczyć AMD  i ujawniło 35 W modele Ryzenów z iGPU Vega na pokładzie. Zarówno ASRock, jak i Asus, zamieścili na swojej stronie internetowej informacje o wsparciu przez ich płyty główne wspomnianych czterordzeniowych APU z serii Raven Ridge o obniżonym TDP. Mowa tu o Ryzen 3 2200GE i Ryzen 5 2400GE, które charakteryzować będą się  obniżoną częstotliwością taktowania wynoszącą 3,2 GHz.

Zdaje się, że wkrótce doczekamy się energooszczędnych wariantów stacjonarnych APU z rodziny Ryzen

Niestety jak na razie to praktycznie wszystkie szczegóły jakie poznaliśmy na temat tych procesorów, ale poza obniżeniem TDP i częstotliwości taktowania, raczej nie powinniśmy spodziewać się tu jakichś innych znaczących różnić względem modeli, które miały swoją premierę wczoraj. Co prawda, jednostki te zapewne nie będą oferować takiego samego poziomu wydajności CPU i GPU, jak 65 W warianty, ale w zamian zaoszczędzimy nieco na rachunkach za prąd. Poza tym, 35 W APU lepiej zdają się nadawać do komputerów chłodzonych pasywnie. Niestety nie wiemy jeszcze, kiedy możemy spodziewać się ich debiutu (zapewne nie przyjdzie nam zbyt długo czekać), ani też jaka będzie ich cena.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD szykuje energooszczędne wersje APU z rodziny Ryzen

 0