AMD szykuje trzy nowe chipsety pod Threadrippery: TRX40, TRX80 i WRX80

AMD szykuje trzy nowe chipsety pod Threadrippery: TRX40, TRX80 i WRX80

W rejestrze USB Implementers Forum (USB-IF to organ odpowiedzialny za standardy USB) pod nazwą AMD 2019 Premium Chipset pojawiły się trzy nowe chipsety: TRX40, TRX80 i WRX80. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z trójką nowych układów logiki dedykowanych trzeciej generacji procesorów HEDT AMD, czyli Ryzen Threadripper 3000, które znane są pod nazwą kodową Castle Peak. Jest to o tyle zaskakujące odkrycie, że dotychczas myśleliśmy, że nowym chipsetem AMD do tych CPU będzie X599, tymczasem okazuje się, że producent może mieć odmienne plany, a tak przynajmniej sugeruje najnowszy wpis w bazie danych USB-IF i najprawdopodobniej zamiast jednego chipsetu możemy otrzymać aż trzy różne. Zdaje się także, że producent wprowadzi wraz z procesorami Ryzen Threadripper 3000 nową nomenklaturę swoich układów logiki dla segmentu HEDT.

W rejestrze USB-IF pojawiły się trzy nowe chipsety TRX40, TRX80 i WRX80, które zdają się być przeznaczone dla CPU Threadripper.

AMD szykuje trzy nowe chipsety pod Threadrippery: TRX40, TRX80 i WRX80

Powstają już pierwsze, dość logiczne teorie, jak odczytywać nowy schemat nazewnictwa nadchodzących chipsetów AMD. I tak, pierwsze dwie litery układów TRX40 i TRX80 zapewne oznaczają Threadripper, natomiast “W” w chipsecie WRX80  może oznaczać ”workstation”, czyli stację roboczą. Jeśli te założenia są poprawne, to zdaje się, że AMD może wyraźnie podzielić procesory Threadripper na dwie osobne kategorie. Chipsety TRX40 oraz TRX80 dedykowane będą segmentowi konsumenckiemu, natomiast WRX80 przeznaczone będą bardziej do profesjonalnych zastosowań. Nie wiemy, co oznaczają liczby w nazwach, ale niewykluczone, że odnoszą się do oferowanych kanałów pamięci. Dla przykładu, chipset TRX40 może wspierać tylko cztery kanały pamięci, a TRX80 już nawet osiem kanałów. WRX80 wyróżniać może się dodatkowo większą liczbą linii PCIe 4.0 oraz wsparciem dla technologii korekcji błędów ECC. 

AMD szykuje trzy nowe chipsety pod Threadrippery: TRX40, TRX80 i WRX80

Warto też wspomnieć, że portal VideoCardz donosi, powołując się na swoje źródła w firmie Asus, że producent ten szykuje przynajmniej dwie płyty główne bazujące na układzie TRX40 - Prime TRX40-Pro oraz ROG Strix TRX40-E Gaming. Niestety wciąż nie otrzymaliśmy oficjalnego potwierdzenia daty premiery procesorów Ryzen Threadripper 3000 i szefowa AMD, Lisa Su, zapewniła tylko, że doczekamy się trzeciej generacji ich CPU z segmentu HEDT. Te oczywiście bazować będą na 7 nm architekturze Zen 2 i jak sugerują ostatnie przecieki, zapowiadają się niezwykle obiecująco pod względem wydajności, więc Intel i jego nadchodzącą serię CPU Cascade Lake-X czekać może naprawdę trudne starcie.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD szykuje trzy nowe chipsety pod Threadrippery: TRX40, TRX80 i WRX80

 0