AMD także zalicza słabe wyniki finansowe, ale spodziewa się poprawy w kolejnym kwartale

AMD także zalicza słabe wyniki finansowe, ale spodziewa się poprawy w kolejnym kwartale

Duży spadek sprzedaży na rynku komputerów jest faktem, a producenci podzespołów PC mocno na tym tracą. AMD uważa jednak, że ​​powinno się to poprawić na długo przed końcem roku. „Pierwszy kwartał powinien być dla nas najsłabszy w segmencie PC” – powiedziała dyrektor generalna AMD, Lisa Su, podczas prezentacji wyników finansowych firmy za czwarty kwartał 2022 roku.

Su przewiduje, że cały rynek komputerów PC zmniejszy się w tym roku o 10 procent, do około 260 milionów sztuk. IDC poinformowało w tym miesiącu, że w 2022 roku sprzedano 292,3 miliona komputerów PC, a zarówno IDC, jak i Gartner, zasugerowali, że odbudowa może potrwać do 2024 roku. Dyrektor Generalna mówi jednak, że AMD spodziewa się „bardziej miękkiej pierwszej połowy i silniejszej drugiej”.

„Pierwszy kwartał powinien być dla nas najsłabszy w segmencie PC” – powiedziała dyrektor generalna AMD.

AMD także zalicza słabe wyniki finansowe, ale spodziewa się poprawy w kolejnym kwartale

Podczas gdy AMD przewiduje, że zarówno jej procesory klienckie, jak i przychody z gamingu, będą nadal spadać w tym kwartale – nawet pomimo faktu, że w tym czasie nowe procesory Ryzen 7000 do komputerów stacjonarnych i do laptopów oraz mobilne karty graficzne RDNA 3 trafią na półki sklepowe. Su chwali się, że AMD zapewniło o 25 procent więcej projektów notebooków w tym roku, a do sprzedaży trafi 250 różnych laptopów z procesorami AMD.

Zyski firmy w ostatnim kwartale zanurkowały do zaledwie 21 milionów dolarów, co oznacza spadek o 98 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego, ale w większości było to spowodowane przejęciem Xilinx (a przynajmniej tak tłumaczą to Czerwoni). Jej przychody z procesorów klienckich i kart graficznych do gier spadły odpowiednio o 51 procent i 7 procent w czwartym kwartale.

Podczas gdy AMD czeka na wzrost popytu, Su mówi, że firma „nie dostarcza wystarczających ilości” swoich procesorów i kart graficznych na rynek. Chociaż w sklepach można znaleźć pewne promocje wynikające z „obowiązujących programów marketingowych”, Su mówi, że firma skupiła się na jak najszybszym dopasowaniu podaży do popytu. „W mniejszym stopniu będziemy nie dowozić w pierwszym kwartale” — mówi.

Firma analityczna Gartner twierdzi, że obecny spadek sprzedaży komputerów PC „oznacza największy kwartalny spadek dostaw od czasu, gdy Gartner zaczął śledzić rynek komputerów osobistych w połowie lat 90”. Połączenie inflacji, rosnących stóp procentowych, „oczekiwania na globalną recesję” oraz fakt, że wiele osób kupiło już nowy komputer podczas pandemii, spowodowało spadek popytu na nowe komputery.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD także zalicza słabe wyniki finansowe, ale spodziewa się poprawy w kolejnym kwartale

 0