AMD Threadripper 3990X to zbyt wiele dla Windows 10 Pro

AMD Threadripper 3990X to zbyt wiele dla Windows 10 Pro

Threadripper 3990X firmy AMD to bez wątpienia potężny wysokiej klasy procesor stacjonarny wyposażony w zawrotną ilość 64-rdzeni 128-wątków, jednak Windows 10 Pro nie może sobie z tym poradzić - najwyraźniej wątków jest zbyt wiele. Windows 10 Home nie może obsłużyć więcej niż 64 rdzeni (lub wątków), ale Windows 10 Pro powinien bez problemu poradzić sobie z 128 wątkami, przynajmniej zgodnie z oficjalnymi specyfikacjami systemu operacyjnego. Jednakże, jak wynika z recenzji Anandtech, sytuacja wygląda dość nieciekawie. Po uruchomieniu Threadrippera 3990X na komputerze z systemem Windows 10 Pro, system operacyjny dzieli te 128 wątków na dwie osobne grupy procesorów 64-wątkowych. System operacyjny nazywa je nawet dwoma oddzielnymi "socketami”, jakby to była maszyna z dwoma fizycznymi procesorami.

Windows 10 Pro nie obsługuje poprawnie procesora AMD Threadripper 3990X, co w niektórych przypadkach może ograniczać jego wydajność.

Niestety nie jest to jedynie prosty problem z nadawaniem etykiet -podzielenie 3990X na dwie grupy procesorów faktycznie wpływa na rzeczywistą wydajność. Może się zdarzyć, że aplikacja zostanie uruchomiona w ramach jednej grupy i chociaż jest to aplikacja wielowątkowa, może ona mieć dostęp jedynie do tych 64-wątków w swojej grupie, a nie do wszystkich 128 wątków - skutecznie zmniejszając jej wydajność. W efekcie Anandtech zaobserwowało "wiele spowolnień w niektórych testach porównawczych" chociaż wyłączenie SMT (jednoczesna wielowątkowość) zdaje się rozwiązywać problem, ale oczywiście wtedy pracujemy "tylko" z 64 wątkami, nawet jeśli otrzymujemy większość wydajności oferowanej przez 3990X - nie tak jednak powinno to wyglądać.

Microsoft bez wątpienia nie spodziewał się, że systemy z Windows 10 Home lub Pro będą przekraczać 64 wątki, co jest do pewnego stopnia zrozumiałe. Co więcej, ci, którzy mogą sobie pozwolić na Threadrippera 3990X - prawdopodobnie przełkną ewentualną przesiadkę na wersję Windows 10 dla stacji roboczych, która poprawnie obsługuje wszystkie wątki tego potężnego procesora. Użytkownicy Linuksa także nie będą mieć problemów z 3990X. Microsoft podobno pracuje nad poprawką, która ma rozwiązać problem występujący w Windows 10 Pro.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Threadripper 3990X to zbyt wiele dla Windows 10 Pro

 0