AMD tłumaczy zamieszanie ws. okrojonych kart Radeon RX 560

AMD tłumaczy zamieszanie ws. okrojonych kart Radeon RX 560

Wczoraj informowaliśmy o pojawieniu się w sklepach okrojonych wersji kart Radeon RX 560 z 14 zamiast 16 CU. Reakcja producenta, firmy AMD, na zaistniałe zamieszanie okazuje się błyskawiczna - producent będzie tłumaczyć nieścisłości.

Przypomnijmy, że sprawa rozchodzi się o oferowanie modelu Radeon RX 560 w dwóch wariantach z 16 lub 14 blokami obliczeniowymi CU, a więc wersji ekwiwalentnej ze starszym Radeonem RX 460 bez stosownej adnotacji. Efekt jest taki, że możemy nabyć odpowiednio kartę wyposażoną w 1024 procesory strumieniowe i 64 jednostki teksturujące, bądź też 896 procesorów strumieniowych i 56 jednostek teksturujących pod dokładnie tą samą nazwą. Testy praktyczne wykazują, iż rozbieżność na poletku wydajności w grach nie jest drastyczna, ale mimo to można poczuć się wprowadzonym w błąd. Przedstawiciele AMD postanowili błyskawicznie wytłumaczyć wszystkie niejasności.

Jak możemy wyczytać w opublikowanym przez nich oświadczeniu, błyskawicznie podjęte zostaną działania mające na celu odseparowanie "pełnych" Radeonów RX 560 od ich okrojonych pobratymców. Nie sprecyzowano wprawdzie, czy na rynek europejski trafi znane z azjatyckich sklepów oznaczenie RX 560D, świadczące o zmniejszonej liczbie bloków obliczeniowych, ale zagwarantowano jasną i czytelną dla wszystkich nomenklaturę, która ma wyeliminować wszelkie pomyłki. AMD już rozpoczęło współpracę z partnerami w tej kwestii. I to zarówno, jeśli chodzi o dostawców samych kart graficznych, jak i firmy trudniące się sprzedażą gotowych zestawów komputerowych w nie wyposażonych.

Pełną treść oświadczenia można przeczytać poniżej:

„Zgadza się, że dostępne są wersje kart graficznych Radeon RX 560 z 14 CU (896 procesorów strumieniowych) i 16 CU (1024 procesorów strumieniowych). Wprowadziliśmy wersję 14 CU tego lata, aby zapewnić producentom i rynkowi więcej opcji konfiguracji kart z serii RX 500. Zwrócono nam uwagę, że niektórzy producenci AIB i sprzedawcy nie rozróżniają jasno między tymi dwoma wariantami, więc podjęliśmy natychmiastowe kroki w celu zażegnania tego problemu: pracujemy ze wszystkimi partnerami spośród producentów i kanału sprzedaży, aby upewnić się, że opisy produktów i nazwy wyjaśniają liczbę CU, aby gracze i inni konsumenci wiedzieli dokładnie, co kupują. Przepraszamy za zamieszanie, jakie to mogło spowodować.”

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD tłumaczy zamieszanie ws. okrojonych kart Radeon RX 560

 0